Skąd wzięła się siła literatury Josepha Conrada?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 19:00
Tym razem Dariusz Rosiak i jego goście pochylili się nad źródłem fenomenu twórczości Josepha Conrada. Warto się zastanowić nad tym, jak młody chłopak z Berdyczowa, który nie ukończył nawet szkoły średniej, stał się jednym z najwybitniejszych pisarzy anglojęzycznych?
Audio
  • Skąd wzięła się siła literatury Conrada? (Rok Conrada – audycja specjalna/Trójka)
Znaczek z okazji 100. rocznicy urodzin Josepha Conrada
Znaczek z okazji 100. rocznicy urodzin Josepha ConradaFoto: Shutterstock.com/Sergey Goryachev

Joseph Conrad - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Joseph Conrad jest uznawany za jednego z najlepszych w historii stylistów języka angielskiego. Czy wpływ na to miało na jego niezwykle bogate życie czy było to coś innego, trudniejszego do opisania?

– Z jego listów przebija troska o Polskę i przywiązanie do idei niepodległości. Równocześnie uważał, że jest to stracona sprawa. Był naznaczony nieudanym powstaniem styczniowym i dramatycznym zaangażowaniem w nie jego rodziny. Jednak Conrad odbija to doświadczenie od własnego życia na morzu i podróży po wielu miejscach na Ziemi. Jest krytyczny wobec języka Cunninghame-Grahama i jego idei ponadnarodowego postępu, ale sama idea braterstwa, wyrastającego ponad doświadczenie lokalności, polskości, nie jest mu obca – analizuje Robert Hampson, przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Josepha Conrada.

Joseph Conrad był niezwykle złożoną postacią, co znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości. Czasem nazywany konserwatystą, czasem rewolucjonistą, nie jest obojętny czytelnikom. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której Dariusz Rosiak i jego znakomici goście analizowali wybitnego pisarza. 

***

Tytuł audycji: Rok Conrada – audycja specjalna
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: John Peters (redaktor naczelny periodyku "Conradiana", profesor Uniwersytetu Północnego Teksasu), Robert Hampson (członek Towarzystwa Angielskiego i Królewskiego Towarzystwa Wspierania Sztuki, przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Josepha Conrada)
Data emisji: 25.12.2017
Godzina emisji: 17.05

ml/kd//gs

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Czytaj także

"Conrad – pseudonim – Joseph Conrad" po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 22:00
Kończy się Rok Conrada, więc i my zbliżamy się do finału naszego cyklu jubileuszowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joseph Conrad jako marka literacka

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 15:00
– Conrada traktujemy jak pisarza lekturowego. Czytamy jego dzieła w szkole, odkładamy na półkę i zapominamy. To błąd, który powtarza się w Polsce. W innych krajach ta literatura jest wciąż żywa, a jego nazwisko nie kojarzy się z nudną prozą – mówi Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń