Oscarowa noc w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 06:00
W nocy z niedzieli na poniedziałek Ryszard Jaźwiński poprowadził w Trójce audycję związaną z 90. ceremonią przyznania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.
Audio
Reżyser Kształtu wody Guillermo Del Toro
Reżyser "Kształtu wody" Guillermo Del ToroFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

"Kształt wody" najlepszym filmem ubiegłego roku, polsko-brytyjski animowany obraz "Twój Vincent" - bez statuetki. Tak zdecydowali członkowie amerykańskiej Akademii Filmowej. W Hollywood w Stanach Zjednoczonych zakończyła się 90. ceremonia wręczenia Oscarów. 

Określany mianem baśni dla dorosłych "Kształt wody" zdobył dwie główne nagrody: za najlepszy film roku oraz dla najlepszego reżysera - pochodzącego z Meksyku Guillermo del Torro. W głównych kategoriach aktorskich sukces odnieśli Gary Oldman za rolę Winstona Churchilla w filmie "Czas mroku" i Frances McDormand za występ w "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri". 

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany niespodzianki nie było. Oscara zdobył wyprodukowany przez wytwórnię Pixar obraz "Coco". Polsko-brytyjski "Twój Vincent" musiał zadowolić się nominacją. 

W kategorii najlepszy film zagraniczny zwyciężył obraz z Chile "Fantastyczna kobieta". Za najlepszy dokument uznano film Bryana Fogela "Ikar", opowiadający o aferze dopingowej w rosyjskim sporcie. 

Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego byli w Trócje m.in.: reżyser filmów animowanych Kamil Polak, krytycy filmowi Agnieszka Jakimiak i Adam Kruk.

W audycji połączyliśmy się również z Markiem Wałkuskim, usłyszeliśmy wypowiedzi Doroty Kobieli i Hugh Welchmana – współtwórców filmu "Twój Vincent", w studiu przy Mysliwieckiej 3/5/7 pojawił się także Jerzy Lisak  malarz, który pracował nad animowanym kandydatem do Oscara.

A to nie wszystkie atrakcje audycji, w której nie zabrakło oczywiście oscarowej oprawy muzycznej.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 5.03.2018
Godzina emisji: 2.00

IAR/mk

Zobacz więcej na temat: Trójka