Najlepsze książkowe propozycje non-fiction pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 11:00
W naszym cyklu książek pod choinkę, dziś chciałem państwu zaproponować kilka prezentów z półki non fiction.
Audio
  • Książki pod choinkę: "Terrorysta" Michała Wójcika, "Pani od obiadów" Marty Sztokfisz, "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania"Stephena Hawkinga, "Płomień" Leonarda Cohena (Do południa/Trójka)
Książki pod choinkę: Terrorysta Michała Wójcika, Pani od obiadów Marty Sztokfisz, Krótkie odpowiedzi na wielkie pytaniaStephena Hawkinga, Płomień Leonarda Cohena
Książki pod choinkę: "Terrorysta" Michała Wójcika, "Pani od obiadów" Marty Sztokfisz, "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania"Stephena Hawkinga, "Płomień" Leonarda CohenaFoto: mat. promocyjne

Jako że właśnie kończy się rok, w którym obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości chciałbym polecić najciekawszą bodaj książkę wydaną w związku z tą rocznicą. A jest nią "Terrorysta", czyli wywiad-rzeka z Józefem Piłsudskim autorstwa Michała Wójcika. Oczywiście marszałek żadnego wywiadu rzeki nie opublikował, a jednak wszystko co jest w książce powiedziane pochodzi od niego. Piłsudski był wybitnym mówcą i świetnie pisał, jego dzieła zebrane liczą dziewięć opasłych tomów, więc było z czego wybierać. Pojawia się tylko pytanie czy to nie jest przekroczenie granicy manipulacji. Moim zdaniem nie jest, bo Michał Wójcik cytuje zgodnie z intencjami Piłsudskiego. Do tego chociaż wyraźnie swojego bohatera lubi, wcale go nie oszczędza, dopytując o jego stosunek do demokracji, zamach majowy czy więzienie przeciwników politycznych. "Terrorystę" dobrze się czyta, książka ma tempo i ciekawie pokazuje drogę życiową Piłsudskiego. Dorastanie w litewskim dworze, zesłanie, walkę z caratem, tworzenie legionów i odzyskanie niepodległości.   

I druga książka poświęcona postaci dobrze znanej Polakom, tyle że jeszcze z czasów przed marszałkiem. "Pani od obiadów" Marty Sztokfisz to opowieść o Lucynie Ćwierciakiewiczowej  pierwszej polskiej kucharce-celebrytce. O Magdzie Gessler XIX wieku. To z jej książki "365 obiadów za pięć złotych" uczyły się gotować nasze babki i prababki. To był prawdziwy fenomen wydawniczy, bestseller dzięki któremu pani Lucyna stała się osoba bogatą i wpływową. Warto dodać, że była też postacią niezwykle barwną. Trzykrotnie zamężna, prowadziła salon, który był centrum życia towarzyskiego Warszawy. Do tego odznaczała się niewyczerpaną energią, dzięki czemu wciąż wymyślała nowe produkty. A jeśli ktoś chciałby się pokusić o prezent naprawdę okazały to może do biografii Lucyny Ćwierciakiewiczowej dokupić współczesną edycję jej dzieła "365 obiadów", w którym dawne miary przeliczono na współczesne i dzięki temu można ugotować dania wg. prawdziwych babcinych przepisów.

No i coś dla miłośników książek popularnonaukowych. W tym roku odszedł Stephen Hawking, wielki fizyk i popularyzator nauki. Zostały jednak książki, a ostatnie dzieło Hawkinga "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" ukazało się w Polsce kilka tygodni temu. Zgodnie z tytułem znajdziemy tu rozważania osnute wokół pytań nurtujących ludzkość od zawsze: Czy istnieje Bóg? Jak powstał świat i dokąd zmierza? Czy można podróżować w czasie i przewidywać przyszłość? Napisane jest to w taki sposób, żeby zrozumiał nawet człowiek, który przez fizykę ledwie przechodził z klasy do klasy. 

A skoro już jesteśmy przy pytaniach metafizycznych to mam dziś państwa "Płomień" Leonarda Cohena, książkę artysty, który w Polsce ma ogromną i bardzo wierną publiczność. Znajdziemy tu wiersze z okresu całej twórczości przygotowane pod koniec życia do druku przez samego autora. Są tu też piosenki z czterech ostatnich płyt fragmenty notatników. Przy okazji zapraszam w pierwszy dzień świąt w samo południe na rozmowę o Cohenie. Gośćmi będą Daniel Wyszogrodzki, który teksty z "Płomienia" przełożył oraz Marcin Styczeń, który piosenki Cohena wykonuje i nagrywa. Wiersze przeczyta Marek Bukowski, a zaśpiewa, oczywiście, sam Leonard.    

***

Tytuł audycji: Książki pod choinkę
Prowadzi:
Mariusz Cieślik
Data emisji: 20.12.2018
Godzina emisji: 10.31

mc

Czytaj także

"Królestwo" – historia przetrwania wśród ruin

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 11:17
– Ruiny miasta, w których kryją się ocaleni, kojarzą się przede wszystkim z filmem "Pianista" i historią Władysława Szpilmana, jednego z twórców powojennego radia – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antyk we współczesnym przekładzie Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 11:00
W Polsce od połowy XIX wieku Sofoklesa przekładano około sześć – siedem razy. W większości tłumaczenia wyszły spod ręki filologów klasycznych, a ich przekłady cechowała sztuczność, patos i archaizowanie.
rozwiń zwiń