Wigilia Wielkanocna 2019. "Ogród, to jest nasz dom"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 00:00
Kiedy w Sobotę zwaną Wielką zapada zmrok, rozpoczyna się czas czuwania, czyli Wigilii Wielkanocnej. Ta historia powtarza się każdego roku po pierwszej wiosennej pełni, a ten szczególny czas, bo sakralny, ksiądz profesor, poeta Janusz Pasierb określił jako "otwarty".
Audio
Ogród oliwny Getsemani
Ogród oliwny GetsemaniFoto: Wojciech Dorosz

My, od początku lat dziewięćdziesiątych, spotykamy się w sobotni, przedświąteczny wieczór, by ową dramaturgię Świąt Zmartwychwstania przypominać, zakładając jednocześnie, że nie każdy uczestniczy we wszystkich aktach dramatu lub w ogóle nie uczestniczy w nim, ale doświadcza niezwykłości wiosennych świąt.

Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7 (fot. Wojciech Dorosz) Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7, fot. Wojciech Dorosz

Za każdym też razem szukamy nowych motywów, które towarzyszyłyby powracającym, stałym. Ubiegłoroczny wieczór kończyliśmy przywołaniem ewangelicznej sceny spotkania Marii Magdaleny z "Ogrodnikiem", który okazał się Zmartwychwstałym Jezusem. Postanowiliśmy w tym roku wyciągnąć "daleko idące konsekwencje" z tego spotkania. Motywem wieczoru jest ogród. Całej jego historii naturalnie nie sposób opowiedzieć, ale przywołaliśmy pewne punkty zwrotne tej historii, poczynając od obrazu Edenu, jaki znajdujemy w Księdze Genesis.

Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7 (fot. Wojciech Dorosz) Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7, fot. Wojciech Dorosz

Nasze zaproszenie przyjęli: biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, ks. Michał Janocha – historyk sztuki oraz duszpasterz środowisk twórczych Gdańska, ks. Krzysztof Niedałtowski – religioznawca. W roli współgospodarza został obsadzony Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki.

Przywołaliśmy te fragmenty wieczoru ubiegłorocznego, w których pojawiła się ogrodowa inspiracja, a którą zawdzięczamy Pawłowi Huelle, autorowi m.in. powieści pod tytułem "Śpiewaj ogrody".

Na moment myślami przenieśliśmy się do ogrodu przykatedralnego Notre Dame.

Ogród na Île de la Cité, na tyłach katedry Notre Dame w Paryżu (zdjęcie z  października 2017/fot. Wojciech Dorosz) Ogród na Île de la Cité, na tyłach katedry Notre Dame w Paryżu, zdjęcie z października 2017/fot. Wojciech Dorosz

Wieczorom wigilijnym towarzyszą także pewne powracające motywy muzyczne, w tym roku była to muzyka Katalończyka Jordiego Savalla z płyty zatytułowanej "Jerozolima" oraz wokalizy Moniki Wierzbickiej, nie wspominając o najbardziej oczywistym finale Oratorium Hendla – "Mesjasz". Pozostałe utwory muzyczne pojawiły się po raz pierwszy.

Rozmowy nasze rejestrowaliśmy z widokami na wiosenne ogrody.

Powrót do Rajskiego Ogrodu nie jest możliwy, ale doświadczenia namiastki choćby owej idylli życzymy w tę wyjątkowo późną Wielkanoc.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wigilia Wielkanocna 2019
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
 Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.04.2018
Godzina emisji: 21.04

Czytaj także

"Święto niepojęte" i Piotr Fronczewski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 22:00
Wielkanoc – "Święto niepojęte" – pozostaje tylko… wiara. Taką konkluzją zakończy się nasze spotkanie w specjalnym wydaniu MBK, przygotowanym na Niedzielę Zmartwychwstania 2019.
rozwiń zwiń