X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wigilia Wielkanocna 2019. "Ogród, to jest nasz dom"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 00:00
Kiedy w Sobotę zwaną Wielką zapada zmrok, rozpoczyna się czas czuwania, czyli Wigilii Wielkanocnej. Ta historia powtarza się każdego roku po pierwszej wiosennej pełni, a ten szczególny czas, bo sakralny, ksiądz profesor, poeta Janusz Pasierb określił jako "otwarty".
Audio
Ogród oliwny Getsemani
Ogród oliwny GetsemaniFoto: Wojciech Dorosz

My, od początku lat dziewięćdziesiątych, spotykamy się w sobotni, przedświąteczny wieczór, by ową dramaturgię Świąt Zmartwychwstania przypominać, zakładając jednocześnie, że nie każdy uczestniczy we wszystkich aktach dramatu lub w ogóle nie uczestniczy w nim, ale doświadcza niezwykłości wiosennych świąt.

Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7 (fot. Wojciech Dorosz) Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7, fot. Wojciech Dorosz

Za każdym też razem szukamy nowych motywów, które towarzyszyłyby powracającym, stałym. Ubiegłoroczny wieczór kończyliśmy przywołaniem ewangelicznej sceny spotkania Marii Magdaleny z "Ogrodnikiem", który okazał się Zmartwychwstałym Jezusem. Postanowiliśmy w tym roku wyciągnąć "daleko idące konsekwencje" z tego spotkania. Motywem wieczoru jest ogród. Całej jego historii naturalnie nie sposób opowiedzieć, ale przywołaliśmy pewne punkty zwrotne tej historii, poczynając od obrazu Edenu, jaki znajdujemy w Księdze Genesis.

Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7 (fot. Wojciech Dorosz) Ogród przy Myśliwieckiej 3/5/7, fot. Wojciech Dorosz

Nasze zaproszenie przyjęli: biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, ks. Michał Janocha – historyk sztuki oraz duszpasterz środowisk twórczych Gdańska, ks. Krzysztof Niedałtowski – religioznawca. W roli współgospodarza został obsadzony Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki.

Przywołaliśmy te fragmenty wieczoru ubiegłorocznego, w których pojawiła się ogrodowa inspiracja, a którą zawdzięczamy Pawłowi Huelle, autorowi m.in. powieści pod tytułem "Śpiewaj ogrody".

Na moment myślami przenieśliśmy się do ogrodu przykatedralnego Notre Dame.

Ogród na Île de la Cité, na tyłach katedry Notre Dame w Paryżu (zdjęcie z  października 2017/fot. Wojciech Dorosz) Ogród na Île de la Cité, na tyłach katedry Notre Dame w Paryżu, zdjęcie z października 2017/fot. Wojciech Dorosz

Wieczorom wigilijnym towarzyszą także pewne powracające motywy muzyczne, w tym roku była to muzyka Katalończyka Jordiego Savalla z płyty zatytułowanej "Jerozolima" oraz wokalizy Moniki Wierzbickiej, nie wspominając o najbardziej oczywistym finale Oratorium Hendla – "Mesjasz". Pozostałe utwory muzyczne pojawiły się po raz pierwszy.

Rozmowy nasze rejestrowaliśmy z widokami na wiosenne ogrody.

Powrót do Rajskiego Ogrodu nie jest możliwy, ale doświadczenia namiastki choćby owej idylli życzymy w tę wyjątkowo późną Wielkanoc.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wigilia Wielkanocna 2019
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
 Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.04.2018
Godzina emisji: 21.04

Czytaj także

"Święto niepojęte" i Piotr Fronczewski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 22:00
Wielkanoc – "Święto niepojęte" – pozostaje tylko… wiara. Taką konkluzją zakończy się nasze spotkanie w specjalnym wydaniu MBK, przygotowanym na Niedzielę Zmartwychwstania 2019.
rozwiń zwiń