Zmarł Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 15:05
Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę o godz. 9. Informację o śmierci artysty potwierdziła dyrekcja Teatru Kwadrat w Warszawie. 19 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.
Audio
  • Jan Kobuszewski: z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie (IAR)
Jan Kobuszewski
Jan Kobuszewski Foto: VIPHOTO/East News
  • Jan Kobuszewski zmarł w sobotę rano w wieku 85 lat
  • Aktor występował w teatrze i telewizji
  • Związany był z kabaretami "Dudek" i "ZAKR" oraz "Kabaretem Starszych Panów" 

Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", wielu określało go mianem "największego aktora komediowego w Polsce". Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

- Odszedł Pan Jan Kobuszewski. Jakiś ciepły promyk zgasł. RiP - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Zaczynał w Teatrze Młodej Warszawy

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia w 1934 r. w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką - Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry - urodzoną w 1920 r. Marię i półtora roku młodszą od niej Hannę.

W 1956 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. Kolejne lata to jego występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie. W latach 1964-69 występował w Teatrze Narodowym. W latach 1976-2013 był aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wybitny komik związany z kabaretami "Dudek" i "ZAKR".

Wystąpił w ponad 2 tys. programów

Występował także w telewizji - zarówno w filmach, jak i serialach i spektaklach. Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie" i "Alternatywach 4". W telewizji wystąpił po raz pierwszy w 1955 r., by pojawić się w ponad 2 tys. programów rozrywkowych. Z Janem Kociniakiem był współgospodarzem pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu "Wielokropek". Występował w "Kabarecie Starszych Panów". W jednej z audycji Polskiego Radia, Jan Kobuszewski mówił, że im dłużej pracuje w zawodzie, tym większa jest jego odpowiedzialność za pracę.

- Z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie. Młody aktor bierze wszystko, co wpadnie mu w ręce i nie wywiązuje się z tego tak, jak należałoby się wywiązać. Natomiast my, staruszkowie, powoli chcemy robić mniej, bo zdrowie i siły już nie takie, ale z większą odpowiedzialnością - podkreślał.

Wielokrotnie odznaczany

Jan Kobuszewski często wcielał się w komediowe role, ujawniając ogromne poczucie humoru. Mawiał, że w codziennym życiu kieruje się natomiast rozwagą.

- Staram się być poważnym w wykonywaniu swoich domowych obowiązków. Ale uważam, że nie należy stronić od radości i śmiechu. Wszystko to jest dla ludzi, tylko trzeba umieć mądrze z tego korzystać - zaznaczał.

Aktor otrzymał wiele odznaczeń. W 1975 r. przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, w 1979 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2012 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".

bb

Czytaj także

Wręczono nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. "Jan Kobuszewski to potrafi"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 07:12
Poetka Uta Przyboś, scenograf Boris Kudliczka, aktor Janusz Gajos oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener odebrali Nagrody im. Cypriana Norwida. Nagrodę za "Dzieło życia" otrzymał aktor Jan Kobuszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda złożył życzenia z okazji 85. urodzin Jana Kobuszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 16:39
- Pana dorobek artystyczny zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Jana Kobuszewskiego z okazji jego 85. urodzin. Prezydent zwrócił uwagę także na postawę aktora - jego "niezwykłą pogodę ducha, dobroć i optymizm".
rozwiń zwiń