Podróż sentymentalna

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 21:00
"Szanowni Państwo. Uczestniczycie w widowisku, które rozgrywa się równolegle w kilku, a czasem kilkunastu miejscach. Od was zależy wybór. Każdy jest indywidualnym obserwatorem, każdy porusza się, jakby był niewidzialny (…). Decyzja, jakie fragmenty z życia mieszkańców willi Il Vittoriale ułożą się dla Was – w Waszą historię, zależy wyłącznie od Was".
Audio
  • Tamara Łempicka inspiruje teatr (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Obraz Tamara Łempicka w zielonym bugatti
Obraz "Tamara Łempicka w zielonym bugatti"Foto: materiały prasowe

Tamara de Łempicka Tamara de Łempicka

Uwagi dodatkowe: "Nikt nie będzie wpuszczony bez paszportu" oraz m.in. z Siedmiu dobrych rad: "Dla własnego bezpieczeństwa – nie stój w drzwiach. (…) Poruszaj się szybko. I spokojnie". Cena paszportu – 120 tysięcy. Upoważnia on do wzięcia udziału także w "Kolacji na cześć Tamary Łempickiej". Podpisani – twórcy widowiska.

Prosimy zachować spokój. To nie jest zaproszenie dla nas. To wydarzyło się 30 lat temu w 10. rocznicę śmierci najdroższej polskiej malarki. I stanowiło doskonałą fikcję, czyli spektakl-happening, powstały co prawda według scenariusza opartego na faktach z życia artystki, ale jednak wydarzenie teatralno-towarzyskie. I choć tradycja polskiego happeningu jest znacznie dłuższa, tego typu artystyczna ekstrawagancja stanowiła precedens i możliwa była w warunkach kapitalistycznych, a nasz kapitalizm właśnie raczkował. 

18 marca minęła 40. rocznica śmierci Tamary Łempickiej. Zorganizowanie wystawy rocznicowej, przekrojowej, obejmującej całość jej twórczości, może obecnie pozostać jedynie w sferze snów lub marzeń muzealników, właścicieli oraz dyrektorów galerii. Na razie tylko teoretycznie lepszą sytuację mają teatry. Teoretycznie, bo choć Teatr Galeria Studio w Warszawie rozpoczął przygotowania do "Powrotu Tamary", zostały one z wiadomych powodów przerwane. To właśnie w Centrum Sztuki Studio w Warszawie jesienią 1990 roku odbyła się premiera spektaklu na podstawie sztuki Johna Krizanca, kanadyjskiego autora, który zainteresował się epizodem z życia Tamary Łempickiej, jakim było jej spotkanie z ekscentrycznym poetą Gabrielem d'Annunzio w jego willi Il Vittoriale.


materiały promocyjne materiały promocyjne


Osobną historię stanowi droga "Tamary" do Studia w Warszawie. I żeby tę historię przypomnieć w 40. rocznicę śmierci malarki, zaprosiliśmy do telefonicznej rozmowy producenta polskiej premiery tamtego przedstawienia, czyli ówczesnego dyrektora Centrum Sztuki Studio, obecnie dyrektora Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie – Waldemara Dąbrowskiego oraz reżysera spektaklu, obecnie dyrektora Teatru im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – profesora Macieja Wojtyszkę

W zaistniałych okolicznościach opowieść o wydarzeniu sprzed 30 lat, o czasach zarazem radosnej kreatywności u progu wolności, w realiach rodzącego się kapitalizmu, może stanowić pokrzepiającą podróż sentymentalną, podsycająca nadzieję, że "jeszcze będzie normalnie". Przypominanie z kolei wydarzeń z historii kultury, teatru, stanowi jeden z najważniejszych motywów misji, mającej chronić nasze dziedzictwo.


materiały promocyjne materiały promocyjne


21 marca z kolei był Międzynarodowym Dniem Poezji i choć warunki nie sprzyjały obchodom tego dnia, mamy przecież szansę posłuchać głosu poetów. To oni przeprowadzali nas przez narodowe burze. My wybraliśmy głos poety, który co prawda zaczynał tworzyć jako katastrofista, ale w dojrzałej fazie swojego życia napisał frazy, które mogą budzić wspomnianą nadzieję. W tej audycji rozszyfrowujemy nazwisko tego poety.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.03.2020 
Godzina emisji: 20.06

Czytaj także

Tajemniczy Pan P. G. Clark i inni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 22:00
Wszystko po zakończeniu karnawału miało wrócić na swoje miejsce, a jednak… nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje, czyli nadal toczy się gra z nami, a my nie odmawiamy udziału w niej, przynajmniej w pierwszej części pierwszego w marcu tego roku MBK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W radiu i na scenie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 22:00
W radiu co prawda też jest teatr. Nasz nazywa się Sceną Teatralną Trójki, ale opowiadamy o dwóch teatrach, o tym, co w sztuce radiowej i co na scenie, zwanej teatrem "żywego planu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między Drohiczynem a Drohobyczem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 22:00
Przypadek sprawił, że w jednym wydaniu MBK spotkają się dwie historie. Akcja jednej toczy się na Podlasiu, druga osadzona jest w Galicji Wschodniej.
rozwiń zwiń