Teatrzyk Zielone Oko. Reaktywacja. W odcinku muzyka Włodka Pawlika!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 23:00
Teatrzyk Zielone Oko powrócił na antenę Programu 3 Polskiego Radia! To legendarny już cykl sensacyjnych słuchowisk, który po raz pierwszy pojawił się na antenie radiowej Trójki pod koniec lat 60. Sygnał, stworzony przez Edwarda Płaczka, poprzedzający każde słuchowisko, nie ma sobie równych w całej historii Polskiego Radia.
Audio
  • Teatrzyk Zielone Oko "Gabinet powtórzeń" (Trójka)
Teatrzyk Zielone Oko powraca
Teatrzyk Zielone Oko powracaFoto: Grzegorz Lipinski

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia będziemy prezentowali powtórki wybranych słuchowisk z tego cyklu we czwartki po godz. 22.00. Na dobry początek proponujemy "Gabinet powtórzeń", remake słuchowiska Ewy Szumańskiej z lat 70.

Historia premiery tego remake'u jest dość niezwykła. Został on zrealizowany "na żywo" na 18 Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. I był to precedens. Nigdy wcześniej w Sopocie nie podejmowaliśmy się podobnej próby, ale mieliśmy już za sobą spore doświadczenie dzięki serii ośmiu przedstawień Teatrzyku Zielone Oko w studiu im. Agnieszki Osieckiej. 

"Gabinet powtórzeń" realizowaliśmy w nietypowych warunkach, stanowił on jedynie uzupełnienie programu towarzyszącego Festiwalowi. Gościliśmy w zabytkowym Dworku Sierakowskich, siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Nie liczyliśmy na wielką publiczność, tymczasem zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania i nie wszyscy chętni zmieścili się w niedużej salce Dworku.

Reżyserię powierzyliśmy debiutującemu w Teatrze Polskiego Radia reżyserowi z Sopotu – Adamowi Nalepie. W obsadzie znaleźli się słynni, doświadczeni aktorzy: Dorota Landowska, Andrzej Mastalerz i Marcin Troński oraz znacznie młodsi: Marcin Hycnar i Szymon Piotr Warszawski. Przy fortepianie improwizował mistrz – Włodek Pawlik. Dźwięk reżyserował również mistrz – Andrzej Brzoska.

Publiczność zapewne przyciągnęły także: nazwisko autorki (słynnej Młodej Lekarki) oraz mit Teatrzyku Zielone Oko.

Po prezentacji "Gabinetu powtórzeń" spotkaliśmy się jeszcze z publicznością, by o wydarzeniu porozmawiać. Każdej audycji z Trójkowej Sceny towarzyszy komentarz.

Premiera na Scenie Teatralnej Trójki (w lipcu 2018 roku) była retransmisją zarejestrowanego w Sopocie słuchowiska.

Słowo "mit" jest uzasadnione. Pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko nadane było w Trójce w kwietniu 1967 roku, a więc cykl jest młodszy od Trójki zaledwie o 5 lat. Nadajemy "Gabinet powtórzeń" na tydzień przed naszymi 58. urodzinami.

Zapraszamy! #Zostańwdomu z Programem Trzecim Polskiego Radia.

"Gabinet powtórzeń" (powtórka z 8 lipca 2018) – 26 marca 2020, godz. 22.05

Autor – Ewa Szumańska

Reżyser – Adam Nalepa

Reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Włodek Pawlik


Występują:

Andrzej Mastalerz

Marcin Hycnar

Szymon Piotr Warszawski

oraz

Dorota Landowska

Marcin Troński