Szef NCK: "Kultura w sieci" to element tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 17:00
– Sytuacja jest nadzwyczajna, sporo instytucji kultury zostało zamkniętych, nie mają wpływów, a trzeba płacić rachunki. W związku z tym pojawiła się nowa inicjatywa – mówił Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, o nowym programie "Kultura w sieci".
Audio
  • Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK, o programie "Kultura w sieci" (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/nampix

Program ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Kultura w sieci" zakłada wsparcie dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Budżet programu wynosi 20 mln zł. Wnioski można składać do 20 kwietnia.

Resort kultury wskazał, że uruchomienie programu "Kultura w sieci" jest możliwe dzięki wejściu w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Gość Trójki podkreślił, że wsparcie obejmuje także działalność instytucji kultury w internecie.  Ten program stwarza takie możliwości, zachęca tych, którzy nie mogą teraz tworzyć czy szukają przestrzeni do realizowania swych twórczy działań, ale również daje możliwość korzystania z różnych elementów odbiorcom, którzy słusznie obecnie zostają w swoich domach  zaznaczył Rafał Wiśniewski, podając przykłady gier, aplikacji, wydawnictw muzycznych, e-booków czy wirtualnych spacerów w instytucjach kultury.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Rafał Wiśniewski powiedział również, jak długo będą realizowane działania w ramach programu "Kultura w sieci", będącego elementem szeroko rozumianej tarczy antykryzysowej

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 3.04.2020
Godzina emisji: 16.43

mk