"Wierzyliśmy jak nikt", czyli gwałtowne wejście w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 13:00
– W księgarniach można już nabyć najnowszą powieść Rebecci Makkai zatytułowaną "Wierzyliśmy jak nikt". To 600 stron podróży przez emocje grupy bohaterów w ekstremalnej sytuacji: epidemii HIV/AIDS widzianej oczami grupy młodych mieszkańców Chicago, którzy dopiero wchodzą w życie – mówi Jan Niebudek.
Audio
  • Dorastanie w cieniu epidemii (Dzień z Trójka w domu)
Rebecca Makkai w czasie odczytu na National Book Award w Chicago
Rebecca Makkai w czasie odczytu na National Book Award w ChicagoFoto: Shutterstock.com/Myra Thompson

"Wierzyliśmy jak nikt" Rebecca Makkai "Wierzyliśmy jak nikt" Rebecca Makkai

"Wierzyliśmy jak nikt" to epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg "New York Timesa", "The Washington Post" i "Entertainment Weekly".

W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.

Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale'a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.

Losy Yale'a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.

***  

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Jan Niebudek    
Data emisji: 26.04.2020   
Godzina emisji: 12.44

mat. prasowe/ml/kr

Czytaj także

Zemsta, sztuka i wielkie gwiazdy, czyli "Śmierć z ogłoszenia"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 10:20
– Mimo, że nie jestem z Warszawy, to jestem lokalnym warszawskim patriotą. Książka, którą dziś przyniosłem, jest bardzo warszawska, ale i bardzo przedwojenna – mówi Mariusz Cieślik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania literackie i premiery online – oto, co przygotowali twórcy swoim czytelnikom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:00
Wojciech Chmielarz, Wojciech Kalinowski, Szczepan Twardoch, Jakub Ćwiek – to tylko niektórzy z autorów, którzy niemal codziennie publikują fragmenty swoich nowych powieści online.
rozwiń zwiń