Magiczne miejsce, w którym wybrzmiewa historia. Wirtualne odwiedziny w domu rodzinnym Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 08:52
Papież Polak Jan Paweł II urodził się dokładnie sto lat temu w niewielkim mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2/4) w Wadowicach. Dziś mieści się tu Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które rocznie odwiedza ok. 250 tys. osób z całego świata i którego wnętrze możemy zwiedzić online.
Audio
  • Podróż przez życiorys papieża Polaka w jego wadowickim muzeum (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w WadowicachFoto: PAP/Jacek Bednarczyk


Muzeum jest podzielone na 17 stref, gdzie eksponaty zachowane z dawnych lat przeplatają się z nowoczesną ekspozycją multimedialną. Nie jest to miejsce poświęcone jedynie Ojcu Świętemu i jego rodzinie, ale także swojego rodzaju muzeum Wadowic, w którym możemy poznać historię miasta i jego mieszkańców.

Karol Wojtyła jako dziecko (foto: domjp2.pl) Karol Wojtyła jako dziecko (foto: domjp2.pl)

– Muzealna opowieść zaczyna się od wprowadzenia w klimat Wadowic z lat 20. XX wieku. Możemy poznać losy wadowickich Żydów i zobaczyć ekspozycję sklepu Bałamuta – wadowickiego Żyda, do którego należała kamienica, w której mieszkali państwo Wojtyłowie. W dalszej części ekspozycji poznajemy same Wadowice i pierwsze lata życia Ojca Świętego. Następnie wiedzeni przez Kalwarię Zebrzydowską, poznajemy wielką miłość Jana Pawła II do gór – opowiadają Magdalena Klaja i Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. 

Dom Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach (foto:PAP/Maciej Kulczyński) Dom Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach (foto:PAP/Maciej Kulczyński)

Po tym wprowadzeniu ukazuje się nam część poświęcona rodzinie papieża. Wojtyłowie żyli skromnie, utrzymywani jedynie przez ojca Karola, który pracował jako wojskowy urzędnik w Powiatowej Komendzie Uzupełnień (matka Emilia pracowała dorywczo jako szwaczka). Wygląd ich mieszkania został odwzorowany m.in. na podstawie wspomnień samego Jana Pawła II. Pracownice nazywają dawne cztery kąty Karola Wojtyły "sercem" muzeum. – Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki, odejście brata i wyjazd na studia do Krakowa. Przeżywamy wojnę, ciężką pracę fizyczną, a przede wszystkim powołanie do kapłaństwa.

Więcej eksponatów możemy zobaczyć na stronie internetowej Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 8.48

kr

Czytaj także

Jan Paweł II: nauczcie się kochać to, co prawdziwe, dobre i piękne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 13:32
W audycji z cyklu "Po drugiej stronie lustra" w poniedziałek po godz. 23.00 w 100-lecie urodzin przypomnimy nauczanie św. Jana Pawła II, w szczególności dziedzictwo myśli i czynu, aby pokazać aktualność oraz wpływ pontyfikatu papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaproszenie do Centrum Myśli Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 01:00
Pod hasłem "Uczyń z życia arcydzieło" Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej 18 maja setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowało wiele wyjątkowych wydarzeń i projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża i pokazują aktualność jego nauczania wobec wyzwań współczesności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Paweł II w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 13:21
Jan Paweł II to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski i świata. Nie dziwi więc fakt, że stał się też bohaterem wielu dzieł kultury - w tym utworu disco.
rozwiń zwiń