Jak Powstanie Warszawskie inspirowało filmowców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:05
– Zaczęło się od "Zakazanych piosenek" Leonarda Buczkowskiego. Danuta Szaflarska, która gra w tym filmie jedną z głównych ról, występuje w stroju, w którym walczyła jako żołnierz Armii Krajowej – mówi Łukasz Jasina, historyk kina.
Kadr z filmu Zakazane piosenki - uliczni śpiewacy okupacyjnych piosenek, aktorzy Leon Pietraszkiewicz (P) i Czesław Piaskowski (L)
Kadr z filmu "Zakazane piosenki” - uliczni śpiewacy okupacyjnych piosenek, aktorzy Leon Pietraszkiewicz (P) i Czesław Piaskowski (L)Foto: PAP/Archiwum

Gość Trójki zaznacza, że w 1946 roku nie można było jeszcze mówić o pewnych rzeczach. – To okres coraz bardziej narastającej stalinowskiej propagandy, niemniej Buczkowskiemu udało się prawdziwie pokazać Powstanie – podkreśla Łukasz Jasina. – Po wojnie wielu powstańców trafiło do więzień, a niektórzy jego przywódcy byli w 1951 roku sądzeni, dlatego ten temat musiał poczekać do takich filmów jak "Kanał" Andrzeja Wajdy z 1956 roku – dodaje historyk kina.


Posłuchaj
106:30 2020_08_01 15_06_18_PR3_Audycja_specjalna.mp3 Powstanie Warszawskie w polskiej kinematografii (Audycja specjalna/Trójka)

 

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim tłumaczy, dlaczego nie zgadza się z przeciwstawianiem sobie "Kanału" i filmu "Eroica" Andrzeja Munka. Wyjaśnia także, dlaczego jego zdaniem "Kolumbowie" Janusza Morgensterna są najlepszym polskim serialem o podziemiu.

W specjalnej audycji w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o okolicznościach powstawania filmu "Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego" opowiada jego reżyser Leszek Wosiewicz. W programie przypominamy także piosenki z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Słuchamy relacji Michał Żakowskiego, który na Cmentarzu Powązkowskim rozmawia z członkami Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław, którzy mówią między innymi o tym, dlaczego młode pokolenie interesuje się historią zrywu z 1944 roku, tłumaczą również, z jakiego powodu żołnierze Zgrupowania Radosław nosili niemieckie bluzy "panterki". Dziennikarz Trójki rozmawia też z historykiem i dziennikarzem Piotrem Gursztynem, który przybliża jedną z największych tragedii tamtego okresu – rzeź Woli.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzą: Ryszard Jaźwiński i Michał Żakowski 
Goście: Łukasz Jasina (historyk kina), Grzegorz Krynicki, Rafał Dobrowolski, Iza Tarnowska, Magdalena Kupczak Iwona Banachowicz (Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław), Leszek Wosiewicz (reżyser filmowy), Piotr Gursztyn (dziennikarz, historyk)
Data emisji: 1.08.2020
Godzina emisji: 15.06

mk


Serwis Powstanie Warszawskie Serwis Powstanie Warszawskie