Koniec fuksówek w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:30
Fuksówki to stara tradycja szkół teatralnych. Ten swoisty rytuał przejścia, proponowany młodszym studentom przez starszych, zawsze był dobrowolny, jednak ci, którzy się na niego nie zgodzili, mieli potem problemy z nawiązaniem dobrych kontaktów na uczelni. W tym roku rektorka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda zabroniła fuksówki.
Dorota Segda
Dorota SegdaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Fuksowanie polega m.in. recytowaniu przez studentów pierwszego roku długich i bezsensownych tekstów. W przypadku pomyłki, trzeba zaczynać od początku. To także stałe noszenie na szyi tabliczek z nadanymi imionami, które niekiedy są wulgarne. Zdania na temat tych pomysłów są podzielone. – Po to ta cała idea fuksówki jest, żeby nauczyć się dystansu, żeby przekonać się, że tak łatwo nie jest. A jeżeli się przez to przejdzie, przejdzie się przez wszystko – uważa Konrad Ignatowski, absolwent białostockiej filii warszawskiej Akademii Teatralnej.


Posłuchaj
04:55 2020_09_08-16-15-48_PR3_Koniec_fuksówki.mp3 Dorota Segda, rektorka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, zabroniła fuksowania studentów pierwszego roku (Do Trójki zaprasza Michał Migała)


Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Są też tacy, którzy fuksówkę zerwali, gdyż czuli się poniżani i upokarzani. Z tego powodu we Wrocławiu z uczestnictwa wycofał się aktor Artur Goc. Z kolei dla Hanki Brulińskiej z tej samej szkoły to było przeżycie wręcz traumatyczne i do dziś nie chce o tym mówić.

Dorota Segda, wybitna polska aktorka, a zarazem rektorka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, w tym roku zabroniła fuksowania nowych studentów. – To zjawisko jest ostatnim reliktem czasów, w których można było bezkarnie wykorzystywać swoją pozycję, aby tresować, a nawet upokarzać młodszych kolegów – uzasadniła swoją decyzję w mediach społecznościowych.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 8.09.2020
Godzina emisji: 16.15

pr/mk

Czytaj także

Ludwik Solski. Długowieczny mistrz teatru

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 05:45
19 grudnia mija 65. rocznica śmierci Ludwika Solskiego, który zmarł w setnym roku swego bardzo barwnego życia. Był aktorem, reżyserem i dyrektorem scen krakowskich i warszawskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanka Bielicka. Babcia, krokodyl i Dziunia z chrypką

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 05:42
15 lat temu, w 9 marca 2006 roku zmarła Hanka Bielicka, nazywana "królową estrady i kabaretu" oraz "mistrzynią monologu". Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej kultury. I do samego końca nie opuszczało jej poczucie humoru.
rozwiń zwiń