70 lat temu zmarła Hanka Ordonówna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:15
Słynna artystka, piosenkarka, aktorka, tancerka i poetka zmarła w Bejrucie w 1950 roku. Chociaż ciężko chorowała na gruźlicę, powodem śmierci był tyfus. Jej prochy przeniesiono do Polski w roku 1990 i pochowano na warszawskich Powązkach.
Hanka Ordonówna (kwiecień 1937 rok)
Hanka Ordonówna (kwiecień 1937 rok)Foto: NAC/Stanisław Brzozowski

Jest jedną z najbardziej znanych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego i XX w. w ogóle. Miała dość skomplikowane życie, obfitujące w zaskakujące zwroty akcji. Jeszcze w latach 20. XX w. występowała w teatrzykach rewiowych. Wtedy też zadebiutowała w kinie, w niemym filmie "Niewolnica miłości" z roku 1923.


Posłuchaj
04:16 2020_09_08-18-50-42_PR3_Ordonka.mp3 Mija 70. rocznica śmierci Hanki Ordonówny (Do Trójki zaprasza Michał Migała)


W latach 30. była już gwiazdą i jeździła z własnymi recitalami. I grała w filmach. – Jej najbardziej znaną rolą filmową jest rola z 1933 roku, debiut w kinie dźwiękowym w dramacie "Szpieg w masce". Zaśpiewała tam dwie piosenki, które stały się szybko największymi przebojami w całym jej dorobku artystycznym: "Miłość ci wszystko wybaczy" i "Na pierwszy znak" – mówi Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej.

– To była pani, która się bardzo często zakochiwała. Podobno jest to charakterystyczne u osób chorujących na gruźlicę – mówi Anna Mieszkowska, autorka książki o Hance Ordonównie. – Jej figura nie była zbyt atrakcyjna, ale później fantastycznie wypiękniała. Była też jedną z tych kobiet, które noszą spodnie, co też było oryginalne jak na tamten czas – opowiada pisarka.

Po wybuchu wojny Ordonówna trafiła do Wilna. Tam przez pewien czas występowała w teatrze. Po powstaniu armii gen. Andersa udało jej się do niej dotrzeć i zaciągnąć. Tam zajmowała się polskim sierotami. Wraz z armią opuściła w 1942 r. Związek Sowiecki i trafiła na Bliski Wschód.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 8.09.2020
Godzina emisji: 18.50

pr/mk

Czytaj także

Życie Iny Benity. Prawda odkryta po latach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 11:00
Miała burzliwy życiorys obrośnięty legendami i bagażem plotek godnym gwiazdy filmowej. Przez wiele lat sądzono, że zginęła podczas Powstania Warszawskiego w kanałach, razem z maleńkim synem Tadeuszem, który – jak powtarzano – był owocem romansu z oficerem Wehrmachtu…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polki". Sylwetka Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 08:36
Tematem audycji była postać Hanki Ordonówny. Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta opowiadały o najsłynniejszej polskiej przedwojennej artystce kabaretowej.
rozwiń zwiń