Nie żyje aktor Henryk Łapiński. Miał 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 10:00
Henryk Łapiński ­– polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, wieloletni aktor Teatru Ateneum zmarł w piątek. Artysta miał 87 lat.
Henryk Łapiński w spektaklu Lady Oscar Guillaume Melanie, reżyserii Romualda Szejda
Henryk Łapiński w spektaklu "Lady Oscar" Guillaume Melanie, reżyserii Romualda SzejdaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł Henryk Łapiński, nieprzerwanie od 1956 roku aktor Teatru Ateneum. Henryk Łapiński do warszawskiego Teatru Ateneum został zaangażowany przez dyrektora Janusza Warmińskiego – tuż po studiach aktorskich w Łodzi. Odtąd przez 64 lata pracował w naszym Ateneum. Stworzył tu ponad 100 różnorodnych ról. Kochał Ateneum całym sercem. Chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami o dziejach naszego Teatru, życzliwie witał w zespole nowe osoby, szczególnie dbał o pamięć o zmarłych Koleżankach i Kolegach z Teatru. Wraz z Jego śmiercią zamyka się definitywnie pewien rozdział w dziejach naszego Teatru" – podano na Facebooku Teatru Ateneum.

🖤Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł HENRYK ŁAPIŃSKI, nieprzerwanie od...

Opublikowany przez Teatr Ateneum Piątek, 11 września 2020

"Wierzymy, że wyszli Ci dziś na spotkanie Twoi wspaniali dyrektorzy z Ateneum: Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek w towarzystwie wielu Twoich Koleżanek i Kolegów ze sceny. Żegnamy Cię z ogromnym żalem" – czytamy we wpisie, podpisanym przez aktorów i dyrekcję Teatru Ateneum.

Henryk Łapiński jako Hipnozyter na deskach Teatru Ateneum  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/Hartwig Edward Henryk Łapiński jako Hipnozyter na deskach Teatru Ateneum Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/Hartwig Edward

Wszechstronny aktor

Henryk Łapiński urodził się 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. W 1956 ukończył PWSTiF w Łodzi. W tym samym roku zadebiutował rolą Dujardin’a w sztuce "Ich głowy" Marcela Aymea w reżyserii Zdzisława Tobiasza w Teatrze Ateneum.

Widzowie zapamiętali aktora z ról w takich filmach i serialach jak: "Nie lubię poniedziałku", "Wielka miłość Balzaka", "Kuchnia polska", "Dom" czy "Polskie drogi".

Czytaj także:

Łapiński był także aktorem dubbingowym, znanym najbardziej z roli druida Panoramixa w serialu Asterix, ale jego głos można było usłyszeć w filmach: "101 dalmatyńczyków", "Pocahontas" czy "Księżniczka Sissi". Udzielał także głosu postaciom w grach komputerowych.


pkr/kr

Czytaj także

Nie żyje Maria Stangret-Kantor, wdowa po Tadeuszu Kantorze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 22:29
- Maria Stangret-Kantor, malarka, wdowa po reformatorze teatru XX w. Tadeuszu Kantorze zmarła w piątek w wieku 90 lat - poinformował Lech Stangret, dyrektor Fundacji im. Tadeusza Kantora.
rozwiń zwiń