Kultura regionalna wciąż jest żywa!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 08:00
W tym roku laureatem nagrody im. Oscara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" został Antoni Malczak. Z wykształcenia muzyk, z zamiłowania regionalista, muzyk, działacz i animator kultury, społecznik, autor programu ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji kultury regionalnej, przez 39 lat był dyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Michal Ludwiczak

– Ta nagroda jest dla mnie zwieńczeniem mojej działalności. Kierowałem instytucją regionalną przez 39 lat i jednym z głównych nurtów jej działalności była ochrona tradycyjnej kultury ludowej – mówi Antoni Malczak. – W Małopolsce tradycyjna kultura ludowa jest ciągle żywa: Podhale i Sądecczyzna to jej zagłębie – dodaje.


Posłuchaj
05:15 2020_09_18 07_41_15_PR3_Nagroda_Kolberga.mp3 Tegorocznym laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga został Antoni Malczak (Do trójki zaprasza Michał Kirmuć)

– Z wykształcenia jestem muzykiem, po Akademii Muzycznej i bliska mi była muzyka klasyczna. Jednak tutaj, na południu Polski, dominująca jest kultura ludowa. I ciągle jest żywa: ciągle pojawiają się młodzi ludzie, którzy się chcą nią zajmować. Dlatego Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ którym kierowałem, musiało się tym zająć – tłumaczy.


My Małopolanie 2019. Koncert laureatów 42 Festiwalu Echo Trombity/YouTube Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ


***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Gość: Antoni Malczak (regionalista, muzyk, działacz i animator kultury, społecznik, wieloletni dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, tegoroczny laureat nagrody Kolberga)
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 7.41

pr/ml

Czytaj także

W Warszawie wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:38
Wyróżnienia za zasługi dla kultury ludowej - Nagrody im. Oskara Kolberga - odebrali w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie twórcy i instytucje. - Kultura ludowa jest jednym z fundamentów tworzących polską tożsamość - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze ma 71 lat, ale cały czas jest młode

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:02
Listopad to bardzo ważny miesiąc dla Mazowsza. Wtedy zespół obchodzi rocznicę powstania. 8 listopada 1948 roku ówczesny minister kultury podpisał odpowiedni dokument, na mocy którego powstał zespół. Teraz świętuje 71. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gra "Janko Muzykant"? Odnaleziono ścieżkę dźwiękową do przedwojennego filmu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 07:50
– To nawet nie jest szczęśliwe znalezisko, ale po prostu sensacja – mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego, który odkrył we Włoszech zagubioną kinematograficzną perłę w postaci ścieżki dźwiękowej do filmu "Janko Muzykant" z 1930 roku.
rozwiń zwiń