"Uwięziony geniusz" – zbiór rycin Piranesiego do obejrzenia w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 17:42
Zbiór rycin włoskiego rytownika i architekta Piranesiego, pochodzących z kolekcji króla Stanisława Augusta, można oglądać na wystawie w Dawnej Sieni Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawa "Uwięziony Geniusz Giovanni Battista Piranesi" wpisująca się w przypadający 4 października jubileusz 300. urodzin artysty będzie czynna do 5 stycznia 2021 roku.
Francesco Polanzani, Portret Giovanniego Battisty Piranesiego, 1750, miedzioryt, kolekcja Adama Broża
Francesco Polanzani, Portret Giovanniego Battisty Piranesiego, 1750, miedzioryt, kolekcja Adama BrożaFoto: zamek-krolewski.pl

Szesnaście prezentowanych akwafort przedstawia fantastyczną wizję więzień i uważane jest za najbardziej interesującą kreację tego artysty.


Czwórka Chełmońskiego 1200.jpg
Słynne dzieło Chełmońskiego konserwowane… na oczach widzów
Posłuchaj
02:21 _PR3_AAC 2020_09_28-17-38-20_Do_Trojki_zaprasza_Witold_Lazar_wernisaz.mp3 Więzienie jako przestrzeń zamknięta. Zbiór rycin Giovanniego Battisty Piranesiego w Zamku Królewskim w Warszawie (Do Trójki zaprasza Witold Lazar)

 

– Serią niewielkich wystaw nasycamy przestrzeń zamkową. Kolejne cykle małych wystaw będą się pojawiały regularnie; już za tydzień "Reliefy" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. – Całym cyklem wydarzeń, proponowanych obok dużych wystaw, chcemy przyciągnąć koneserów sztuki, ludzi zainteresowanych historią sztuki polskiej i obcej. Niech Zamek dzieli się pięknem i energią z publicznością. Nie chcemy wpadać w letarg – dodał.

Poznaj jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki 🔎👀 Rusza wystawa Uwięziony geniusz. Giovanni Battista...

Opublikowany przez Zamek Królewski w Warszawie Piątek, 25 września 2020

"Carceri" (tłum. "Więzienia") stanowią najbardziej niepokojące i tajemnicze dzieło Giovanniego Batisty Piranesiego i jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki, posiadające wiele interpretacji odnoszących się do metafizyki, filozofii i literatury – mówiła podczas spotkania na Zamku Jolanta Talbierska, kierowniczka Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i autorka eseju o Piranesim.

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji króla Stanisława Augusta, przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zgromadzony przez władcę zbiór jest największą kolekcją prac Piranesich – Giovanniego Battisty i jego syna Francesca – w Polsce i jedną z największych na świecie.

"Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi" / zaproszenie na wystawę/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Ryciny te, po raz pierwszy pokazywane w Zamku Królewskim w Warszawie, zapowiadają planowane przez Zamek pokazy innych prac graficznych Piranesiego – powiedział kurator Wystawy Tomasz Jakubowski.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Agata Woźniak
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 17.38

IAR/kr

Czytaj także

Koniec fuksówek w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:30
Fuksówki to stara tradycja szkół teatralnych. Ten swoisty rytuał przejścia, proponowany młodszym studentom przez starszych, zawsze był dobrowolny, jednak ci, którzy się na niego nie zgodzili, mieli potem problemy z nawiązaniem dobrych kontaktów na uczelni. W tym roku rektorka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Dorota Segda zabroniła fuksówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat temu zmarła Hanka Ordonówna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:15
Słynna artystka, piosenkarka, aktorka, tancerka i poetka zmarła w Bejrucie w 1950 roku. Chociaż ciężko chorowała na gruźlicę, powodem śmierci był tyfus. Jej prochy przeniesiono do Polski w roku 1990 i pochowano na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna zachęta do… czytania

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 08:00
Do czytania zachęcają śpiewająco! Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku napisali piosenkę, która promuje czytelnictwo i zaprasza do odwiedzania i korzystania z ich placówki.
rozwiń zwiń