Rynek książki w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 14:00
Koronawirus drastycznie przebudował nasze życie. Wymusił zmianę społecznych zachowań, ale także naszych indywidualnych nawyków. Jak na tę sytuację zareagował rynek czytelniczy, jak on wygląda w tej chwili?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ diignat

Z jednej strony czas COVID-19 stał się zagrożeniem, z drugiej jednak – wielką szansą. W pierwszym okresie nie było łatwo: zawieszono plany wydawnicze, ograniczono sprzedaż bezpośrednią. Zmieniło się za to podejście do sprzedaży przez internet, otworzyliśmy się także na ebooki oraz audiobooki.


Posłuchaj
07:27 2020_10_08 13_41_56_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Jak COVID-19 zmienił rynek książki? (Trójka do trzeciej)

– To był trudny czas dla rynku wydawniczego. Przekonaliśmy się jednak, że polska społeczność czytelnicza, choć może niezbyt wielka, ale jest bardzo aktywna. Przybyło czytelników, pojawił się wiele akcji nawołujących do czytania: np. "Zostań w domu, czytaj książki" – mówi Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes zarządu firmy Biblioteka Analiz. 

Rosnąca sprzedaż przez internet to trend, od którego już raczej nie odejdziemy. Z kolei odwołanie targów książki, spowodowało wysyp wirtualnych imprez tego typu. – To także jest poważna szansa, gdyż dzięki internetowi zasięg jest dużo większy: pojawia się szansa dotrzeć do osób, które nie wybrałyby się na tego typu imprezę na żywo – tłumaczy pani prezes.

Jesienne Domowe Targi Książki - Program/YouTube Wydaje nam się

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Data emisji: 8.10.2020
Godzina emisji: 13.41

pr

Czytaj także

Olga Tokarczuk z literackim Noblem. Magdalena Piejko: to dla nas wielka duma

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:10
Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Wydarzenie to komentowała w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko, wicedyrektor Polskiego Radia 24 odpowiedzialna za publicystykę kulturalną. Do sprawy odnieśli się także Łukasz Jasina i Krzysztof Masłoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narracyjna wyobraźnia Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 04:00
Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Uzasadniając przyznanie nagrody, sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka żonglowała słowami jak iluzjonista w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:15
Agnieszka Osiecka była niezwykłą postacią: mistrzynią słowa, poetką, autorką niezliczonych przebojów i piosenek, felietonistką, a także dramatopisarką. W księgarniach właśnie pokazała się poświęcona jej książka "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń