Nagrody Mediów Publicznych. Uroczysta gala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:00
Laureatami tegorocznych Nagród Mediów Publicznych zostali: w kategorii Słowo - Andrzej Nowak, w kategorii Obraz - Mirosław Bork, w kategorii Muzyka - doceniono zaś Piotra Beczałę.
Dziennikarz Przemysław Babiarz (L) i laureat w kategorii Obraz - reżyser Mirosław Bork (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych, 16 listopada 2020 roku  w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie
Dziennikarz Przemysław Babiarz (L) i laureat w kategorii Obraz - reżyser Mirosław Bork (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych, 16 listopada 2020 roku w siedzibie Telewizji Polskiej w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski". "To bodaj najważniejsze dzieło, jakie ukazało się w wolnej Polsce, po roku 1989" - podkreślił w laudacji przewodniczący kapituły, krytyk literacki Krzysztof Masłoń. Dodał, że to "monumentalna synteza historii ojczystej", której pierwsze cztery tomy stoją na honorowych miejscach w naszych domowych bibliotekach i niecierpliwie czekają na tomy następne. Odbierając nagrodę, profesor Andrzej Nowak, zaznaczył, że "w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa" i, że w mediach publicznych jest na nie miejsce. 

Posłuchaj
49:57 2020_11_22 14_06_07_PR3_Audycja_specjalna.mp3 Nagrody Mediów Publicznych. Relacja z uroczystej gali (Audycja specjalna/Trójka)

 


gala1200.jpg
Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. "Popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury"

Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat. "We współpracy z Krzysztofem Talczewskim, stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko-bolszewickiej, który pokazuje nie tylko obronie polskiej niepodległości, ale i walkę kultury z antykulturą oraz cywilizacji z antycywilizacją" - mówił w imieniu kapituły dziennikarz Telewizji Polskiej Przemysław Babiarz. Mirosław Bork jako producent wyprodukował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i seriali, kilka filmów fabularnych i telewizyjnych na rynek polski i niemiecki, kilkaset odcinków programów telewizyjnych. Nadzorował produkcję około 120 filmów fabularnych i wysokonakładowych dokumentalnych.


stoparczyk beczała 1200.jpg
Piotr Beczała: sława nie zrobiła ze mną nic

Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, został laureatem International Opera Award. W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka.

Nagrody Mediów Publicznych 2020 | Piotr Beczała/Polskie Radio

***

Tytuł: Audycja specjalna
Prowadzący: Piotr Majewski, Piotr Łodej
Data emisji: 22.11.2020
Godzina emisji: 14.06

Czytaj także

"Nie ma śpiewaków idealnych". Piotr Beczała mówi o karierze, inspiracjach oraz planach na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:11
- Nie ma idealnych śpiewaków, ponieważ znajdujemy się w takim świecie, gdzie komuś coś się podoba, a komuś mniej. Tutaj nie ma czegoś takiego jak w skokach narciarskich czy w Formule 1 - kto pierwszy przekroczy metę, ten wygrywa - mówił w rozmowie z Polskim Radiem laureat Nagrody Mediów Publicznych Piotr Beczała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Bork laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 08:50
- Materiały sprzed stu lat były kręcone na bardzo różnej taśmie, przy użyciu bardzo różnych kamer i na dokładkę były bardzo różnie przechowywane - mówi w "Magazynie Bardzo Filmowym" w Programie 1 Polskiego Radia reżyser, scenarzysta, producent i menedżer Mirosław Bork, który został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych 2020 w kategorii Obraz przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów". 
rozwiń zwiń