Nie żyje "Papcio Chmiel". Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" zmarł w wieku 97 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 08:00
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski – uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Miał 97 lat. Informację o śmierci "Papcia Chmiela" podał "Tygodnik Solidarność, powołując się na Piotra Kasińskiego, organizatora Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel (1923-2021)
Henryk Jerzy Chmielewski czyli "Papcio Chmiel" (1923-2021)Foto: PAP/Jakub Kamiński

papcio_chmiel_1200.jpg
Papcio Chmiel. Legenda polskiego komiksu

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się i dorastał w Warszawie. Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim "Jupiter". W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7 pułku piechoty AK z "Garłuch".

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w "Świecie Przygód", następnie w "Świecie Młodych". Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Autor komiksów

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy" oraz komiksów własnego pomysłu "Półrocze bumelanta" i "Witek sprytek". Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek", która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie "Świat Młodych", w którym publikował kolejne odcinki. Na motywach z tej serii powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń", gra komputerowa, a także gry planszowe i seria znaczków Poczty Polskiej.

Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek" oraz książki "W odwiedziny do rodziny". Papcio Chmiel napisał też autobiografię "Urodziłem się w Barbakanie" oraz książkę "Tytus zlustrowany".

Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

pkur

Czytaj także

Lider Püdelsów nie żyje. Przegrał walkę z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:03
Muzyk, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów Andrzej Bieniasz zmarł w wieku 66 lat. Chorował na rzadki nowotwór, chłoniaka z komórek płaszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś pogrzeb wielkiej damy polskiej piosenki. Maria Koterbska zostanie pochowana z honorami

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 04:20
Dziś pożegnamy królową polskiego swingu i wielką damę piosenki Marię Koterbską. Uroczystości pogrzebowe rozpocznie msza żałobna w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej (o godz. 13.00), a później artystka spocznie na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
rozwiń zwiń