Poeta, który musiał walczyć

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:45
Żył krótko, ale odcisnął niezwykle wyraźny ślad w polskiej kulturze: dokładnie 100 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Wybitny poeta, jeszcze w czasie okupacji obwołany głosem swojego pokolenia, wielokrotnie powtarzał, że pisanie to dla niego za mało – chciał i musiał walczyć.
Krzysztof Kamil Baczyński na warszawskim muralu (ul. Solec 85)
Krzysztof Kamil Baczyński na warszawskim muralu (ul. Solec 85)Foto: PAP/Albert Zawada

KK Baczyński.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Żył zaledwie 23 i pół roku, pozostawił po sobie przeszło 500 wierszy, kilkanaście opowiadań, kilka poematów. Zachowało się również kilkaset jego grafik i rysunków. Zginął na początku Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, od kuli niemieckiego snajpera.


Posłuchaj
02:23 2021_01_22 16_36_23_PR3_Zapraszamy_do_Trojki.mp3 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Zapraszamy do Trójki)

– Fakt, że jeszcze za życia został obwołany głosem swojego pokolenia, spowodował, że Baczyński poczuł się zobowiązany do tego, by zostać żołnierzem. Więcej, chciał być najlepszym z żołnierzy – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Tymczasem widać było, że miał słabe ciało i nie miał talentu do bycia żołnierzem – dodaje.

– Za wszelką cenę chciał brać udział w walce czynnej, żeby nie być jakimś słabeuszem. I angażuje się w batalionie "Zośka". Ale Andrzej Romocki "Morro" mówi mu: "Nie, nie nadajesz się: nie będziemy nosić za tobą plecaka" – opowiada dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Na pytanie, czy Krzysztof powinien angażować się w walkę, Barbara, jego żona, odpowiadała krótko: "Przeczytaj jego wiersze, a zrozumiesz, że on to musi robić" – tłumaczy Wiesław Budzyński, biograf Baczyńskiego. – Polska, naród i my wszyscy więcej byśmy skorzystali na Baczyńskim, który nie chciał walczyć, niż na Baczyńskim-żołnierzu, który w głowie miał jeszcze 100 poematów – kończy Jan Ołdakowski.

Ewa Demarczyk - Wiersze wojenne/YouTube Polskie Piosenki


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 16.36

pr

Czytaj także

"Baczyński. Ta legenda jest wciąż żywa". Serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:30
- Nasza opowieść o Krzysztofie Kamilu jest wielowymiarowa. Z jednej strony o poecie-żołnierzu, uczestniku Powstania, o znanym nam tragicznym finale, a z drugiej strony o chłopaku, który ukochał literaturę, malarstwo, przyrodę, muzykę. Który zostawił jedno z najpiękniejszych w naszej literaturze świadectw miłości - mówił w Dwójce Jacek Puciato o serwisie specjalnym Polskiego Radia, poświęconym Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje "Papcio Chmiel". Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" zmarł w wieku 97 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 08:00
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski – uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Miał 97 lat. Informację o śmierci "Papcia Chmiela" podał "Tygodnik Solidarność, powołując się na Piotra Kasińskiego, organizatora Festiwalu Komiksu w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualny taniec i polska poezja w Sundance

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:00
Z reżyserią nie mają nic wspólnego, nie skończyły też szkoły filmowej, a jednak zrealizowały niezwykły, eksperymentalny film. "Noccc" Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak będzie miał premierę w Sundance, na najważniejszym festiwalu kina niezależnego na świecie!
rozwiń zwiń