Nie żyje prof. Jerzy Limon. Twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego miał 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 08:50
W wieku 70 lat zmarł Jerzy Limon – inicjator i dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji teatrologicznych, anglista i literaturoznawca.
Prof. Jerzy Limon (1950 - 2021)
Prof. Jerzy Limon (1950 - 2021)Foto: PAP/Piotr Wittman

prof Jerzy Limon fot Wojciech Dorosz 1200.jpg
Jerzy Limon: teatr nie może być pomnikiem historii

Prof. Jerzy Limon był autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Od 2008 roku, czyli od momentu powstania, pełnił funkcję dyrektora Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Montecchi/Capuletti (na motywach sztuki "Romeo i Julia" Williama Szekspira)/Gdański Teatr Szekspirowski

Czytaj także:

W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 nadano mu Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera. W 2006 wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rok temu odebrał Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora przyznawaną za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

pg/kr

Czytaj także

Prof. Jerzy Limon: chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:20
- To w znacznym stopniu mi się udało - stwierdził w radiowej Jedynce anglista, literaturoznawca, pisarz i teatrolog, który w Gdańsku realizuje ideę teatru szekspirowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Limon: w sztukach Szekspira jest wiele tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 18:50
- W sztukach Szekspira jest wiele mądrości i wiele zrozumienia dla słabości człowieka, a także przekonania, że człowieka od zwierzęcia odróżniają wartości - mówił Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, anglista, teatrolog i literaturoznawca.
rozwiń zwiń