Wszystko, co młody audiofil wiedzieć powinien. "Małe Muzeum Fonografii" Roberta Lenerta

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 14:50
Jak założyć przeciwwagę na ramię gramofonu? Jak wymienić igłę? W jaki sposób przechowywać i czyścić płyty, by pięknie brzmiały? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziemy w "Małym Muzeum Fonograficznym" – cyklu, na który składają się kilkuminutowe odcinki poświęcone muzykom, stylom muzycznym i gramofonom właśnie. Akurat ruszyła jego druga seria, o której w prostej i przystępnej formie opowiedział w Trójce sam twórca serii Robert Lenert.
Kolekcja płyt Roberta Lenerta
Kolekcja płyt Roberta LenertaFoto: Archiwum prywatne

Posłuchaj
08:07 Trojka do trzeciej Male Muzeum Fonografii 2021_04_14-14-29-25.mp3 "Małe Muzeum Fonografii" powraca z cyklem dla miłośników "starofonii". Rozmowa z Robertem Lenertem (Trójka do trzeciej)

 

Muzyka i technika – to da się połączyć!

Robert Lenert to inżynier z wykształcenia i muzyk z pasji – jest dyrektorem artystycznym Galicja Blues Festival, liderem zespołu Los Agentos, a także szczęśliwym posiadaczem aż 15 500 płyt winylowych, CD, 8-tracków i kaset magnetofonowych oraz 14 gramofonów. Swoją wiedzę przekazywał co środę w kolejnych odcinkach "Małego Muzeum Fonograficznego", które powróciło na popularny serwis wideo po niemal rocznej przerwie. 

Człowiek lubi coś posiadać

W pierwszej serii mogliśmy przyjrzeć się mieszkaniom ludzi kultury i muzyków, a także dowiedzieć się czegoś więcej o popularnych stylach muzycznych. W drugiej Robert Lenert skupia się na technicznych zagadnieniach słuchania muzyki. 

– Teraz mamy czas renesansu płyty winylowej i gramofonów. Sporo młodych osób kupuje sobie gramofon i nie za bardzo wie, jak go podłączyć i ustawić – mówił twórca "Małego Muzeum Fonografii" w "Trójce do trzeciej". – Kilka lat temu młodzi sięgnęli po fizyczne nośniki. Do końca nie wiem, z czego wynika ta moda. Może z sentymentu? Dziś wszystko jest cyfrowe, a człowiek jednak lubi coś posiadać – zastanawia się Robert Lenert.

Robert Lenert i jeden z jego kilkunastu gramofonów   Foto: Wiktor Trybus Robert Lenert i jeden z jego kilkunastu gramofonów Foto: Wiktor Trybus

Powrót do analogowych korzeni

Jak podkreślił rozmówca Piotra Łodeja, młodych widzów jego cyklu interesują przede wszystkim aspekty czysto techniczne. – Doskonale radzą sobie oni z aplikacjami na smartfonach, ale z przekręceniem śrubki, zamontowaniem sprężynki czy wyważeniem ramienia już gorzej – przyznaje. 

Nowy odcinek "Małego Muzeum Fonografii" pojawił się w sieci 14 kwietnia o godz. 15:00 i poświęcony jest metodom ustawiania nowo zakupionego gramofonu. 

Małe Muzeum Fonografii s02e01/Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Robert Lenert (dyrektor artystyczny Galicja Blues Festival, lider zespołu Los Agentos, twórca "Małego Muzeum Fonografii")
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 14.29

kr

Czytaj także

Arcydzieło Jana Gossaerta dostępne w smartfonach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:25
Flamandzkie arcydzieło "Adoracja", autorstwa Jana Gossaerta, podziwiać można w niespotykanym dotychczas zbliżeniu. To pierwsza w historii miniwystawa zaprojektowana z myślą o smartfonach, tabletach i najmłodszej publiczności. Prócz doznań wizualnych prezentacja zapewnia także wrażenia dźwiękowe – wkomponowane w obraz, muzykę i wiersze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiele odcieni miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 19:55
– Układałam nasze dzisiejsze spotkanie, zaglądając do przepastnej walizeczki Piotra Barona i pomyślałam, że i dziś, i jutro w "3 wymiarach gitary" sięgnę po tę artystkę i jej zespół, bo oboje z Piotrem bardzo sobie ją cenimy – mówiła Aleksandra Kaczkowska, opowiadając o tym, co przygotowała dla słuchaczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kirmuć i nieoczywiste utwory z polskiego podwórka

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:05
– Dzisiaj będzie sporo polskich wykonawców, aczkolwiek nie takich oczywistych, a może nawet trochę zapomnianych – powiedział Michał Kirmuć, zapraszając na środowe wydanie audycji "Trójkowo, rockowo". Prosto z naszego podwórka zagrali nam m.in. Lech Janerka, De Mono i Chłopcy z Placu Broni, ale nie zabrakło dźwięków zza oceanu. 
rozwiń zwiń