"Chłopi" w odsłonie filmowo-malarskiej. Powstaje niezwykły projekt

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 10:40
Jedno z kanonicznych dzieł polskiej literatury, "Chłopi" Reymonta, doczekają się swojej filmowo-malarskiej interpretacji. Projekt jest realizowany w tej samej technice, co nominowana do Oscara produkcja "Twój Vincent". Za całość prac po raz kolejny odpowiada Dorota Kobiela. O muzycznej stronie produkcji w programie "Trójka do południa" opowiedział Łukasz L.U.C. Rostkowski. 
jagna i Antek. Chłopi w reż. Doroty Kobieli.
jagna i Antek. "Chłopi" w reż. Doroty Kobieli.Foto: materiały prasowe, Next Film

– Główną inspiracją dla powstającej produkcji jest malarstwo okresu Młodej Polski. Na ekranie pojawią się kadry zainspirowane twórczością naszych rodzimych artystów. Animacja będzie opowiadać o losach rodziny Borynów i Jagny, która stała się główną bohaterką produkcji. Mikroświat wiejskiej wspólnoty to pretekst do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii – usłyszeliśmy w programie.

Posłuchaj
09:44 PR3_MPLS 2021_04_19-10-14-53.mp3 L.U.C. o muzycznej stronie projektu "Chłopi" (Trójka do południa)

Dorota Kobiela forum 1200.jpg
Dorota Kobiela: "Chłopi" to opowieść uniwersalna

Muzyka

Za muzykę do projektu odpowiada L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski.  –  Od zawsze miałem problem z zakotwiczeniem się w jednym gatunku. Rap był dla mnie sposobem przekazywania myśli. Za produkcją moich szesnastu albumów stało wiele gatunków, eksperymentów i przechodzenia przez najróżniejsze światy. Łączenie ze sobą dźwięku i obrazu od zawsze było moim marzeniem. Od kilku lat staram się ograniczać liczbę występów i zwracać większą uwagę na kwestie produkcyjne, w tym również filmowe. Mam poczucie, że to kierunek, w którym chciałbym się rozwijać  –  mówił w programie "Trójka do południa" Łukasz Rostkowski. 

Hanka to postać, która uczy sztuki przetrwania. Dzisiaj inspiruje jak nigdy! W jej rolę wcieli się Sonia Mietielica/Соня Метелица.

Opublikowany przez Chłopi Środa, 3 lutego 2021

Orkiestra

Producent, wraz ze swoją Rebel Babel Film Orchestra  odpowiadają za ścieżkę dźwiękową do powstającego filmu. –  Z orkiestrą przemierzyliśmy Polskę i Stany Zjednoczone. Miałem okazję nauczyć się tam muzyki filmowej i sposobu jej rozpisywania. Zrealizowaliśmy też kilka produkcji dla jednej z platform streamingowych. Udało się nam przekonać producentów "Chłopów", że podołamy temu zadaniu. To dla mnie jedna z większych i piękniejszych przygód życiowych, mimo że jest trudna i wymagająca. Uwielbiam wchodzić w świat projektu. Wiem, że wiele się przy nim nauczę – deklarował.

Produkcja

– Cały czas jesteśmy w trakcie produkcji. Powoli jednak zaczynamy ujawniać różne szczegóły dotyczące filmu. Podzieliliśmy pracę na dwa etapy. Pierwszy, to przygotowanie muzyki na plan. Okazała się bardzo potrzebna np. w scenach wesela, tańca i obrzędów. Druga faza polegała na podkładaniu muzyki pod obraz. Ten etap obecnie trwa – wyjaśnił gość "Trójki do południa". 

Produkcja "Chłopów" w reżyserii Doroty Kobieli nabiera tempa 🙌🙌🙌 Właśnie rozpoczynamy szkolenie dla malarzy, spośród...

Opublikowany przez Chłopi Poniedziałek, 8 marca 2021

Wyzwanie

Jak wyjaśniają twórcy filmu, sceny "Chłopów" początkowo zostały nagrane z udziałem aktorów. Następnie każda z klatek została namalowana, jako obraz olejny. Łącznie powstać ma ich siedemdziesiąt dwa tysiące. W projekcie bierze udział aż pięćdziesięciu malarzy, którzy pracują w trzech studiach: w Sopocie, Serbii oraz na Ukrainie. Premiera produkcji planowana jest na 2022 rok. 

 


*** 

Tytuł audycji: Trójka do południa
Autor: Gabriela Andrychowicz
Gość: Łukasz L.U.C. Rostkowski
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 10.14

zch

Czytaj także

Ekologiczni "Chłopi"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 23:00
Realizacja w teatrze dowolnego tekstu wymaga zawsze adaptacji i interpretacji. Tym bardziej, gdy jest to powieść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak namalować zekranizowanych "Chłopów"?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:30
Artyści malarze poszukiwani do filmu – nie jako aktorzy, ale jako ci, którzy film... namalują. Zakończyły się bowiem zdjęcia do ekranizacji "Chłopów" w reżyserii Doroty Kobieli. Teraz film trzeba przenieść na płótno.
rozwiń zwiń