93. oscarowa noc za nami. "Nomadland" triumfuje

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 08:30
Nomadland" Chloe Zhao w nocy z niedzieli na poniedziałek został nagrodzony trzema Oscarami – w tym za najlepszy film i reżyserię. Frances McDormand, która w "Nomadland" zagrała wiodącą życie współczesnego nomady Fern, doceniono statuetką dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
Chloe Zhao i Frances McDormand z Oscarami za film Nomadland
Chloe Zhao i Frances McDormand z Oscarami za film "Nomadland"Foto: Forum/The Grosby Group / BACKGRID / Backgrid USA

Gala w zmienionej formule

Tegoroczna gala oscarowa – z powodu pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń – odbyła się w zmienionej formule. Ceremonię poprzedziła część artystyczna, zorganizowana w Dolby Theatre. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce na dworcu kolejowym Union Station w Los Angeles, gdzie zgromadziła się najliczniejsza grupa nominowanych i prezenterów poszczególnych kategorii. Ze względu na tych artystów, którzy nie mogli przybyć do Stanów Zjednoczonych, część gali odbyła się poza granicami kraju, m.in. w Londynie i Paryżu.

Posłuchaj
14:32 Trojka przed poludniem Oscary 2021_04_26-09-25-52.mp3 Świat filmowy wstrzymał oddech na trzy godziny. Gabriela Andrychowicz i Ryszard Jaźwiński komentują 93. galę rozdania Oscarów (Trójka przed południem)

 

Chloe Zhao powtórzyła sukces Katherine Bigelow

Wielkim triumfatorem ceremonii okazał się "Nomadland" Chloe Zhao. To oparta na reportażu Jessiki Bruder opowieść o 60-letniej Fern, która z powodu braku perspektyw na lepszą przyszłość zaczyna wieść życie współczesnego nomady. Produkcję doceniono już wcześniej m.in. Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji, dwoma Złotymi Globami, a także czterema nagrodami BAFTA. Tej nocy obraz chińskiej artystki został uhonorowany trzema Oscarami, w tym za najlepszy film i reżyserię.


Posłuchaj
01:14 Trojka Serwis Trojki 2021_04_26-07-03-59.mp3 "Nomadland", "Mank", "Ojciec" – najgłośniejsze tytuły tegorocznego rozdania Oscarów (Serwis Trójki)

 

– Ostatnio dużo myślałam o tym, jak radzę sobie, gdy wszystko się wali – opowiadała Zhao, która została drugą – po Katherine Bigelow – kobietą nagrodzoną w tej kategorii. – Dziękuję wszystkim, którzy wierzą w dobro w sobie samych i w innych – nawet gdy jest ciężko. Ta nagroda należy się wam – powiedziała, odbierając statuetkę.

O Oscara w kategorii najlepszy reżyser – obok Zhao – ubiegali się David Fincher ("Mank"), Thomas Vinterberg ("Na rauszu"), Lee Isaac Chung ("Minari") oraz Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda. Kobieta").

"Nomadland" uhonorowano również nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą Frances McDormand. Wybitna aktorka, dla której jest to trzeci Oscar – po "Fargo" i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" – pojawiła się na scenie po raz pierwszy jako współproducentka filmu. 

Nomadland – polski zwiastun #2/20th Century Studios Polska

"Mank" z dwiema statuetkami

Faworyt tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej "Mank" Davida Finchera – nominowany w 10 kategoriach – otrzymał dwie nagrody. Pierwszą odebrali Jan Pascale i Donald Graham za najlepszą scenografię. Druga trafiła do Erika Messerschmidta za najlepsze zdjęcia. Tym samym Amerykanin pokonał w wyścigu po statuetki polskiego operatora Dariusza Wolskiego, autora zdjęć do "Nowin ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa.
Dwie statuetki odebrali również m.in. twórcy "Ojca" Floriana Zellera. Reżyser wraz z Christopherem Hamptonem zostali docenieni za najlepszy scenariusz adaptowany, a rola cierpiącego na demencję 80-latka zapewniła Anthony'emu Hopkinsowi drugiego po "Milczeniu owiec" Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

W rolę tytułową w filmie biograficznym "Mank" Davida Finchera wcielił się Gary Oldman Foto: Forum/AP/MEGA/The Mega Agency W rolę tytułową w filmie biograficznym "Mank" Davida Finchera wcielił się Gary Oldman Foto: Forum/AP/MEGA/The Mega Agency

Po dwa Oscary przypadły także twórcom "Sound of Metal" Dariusa Mardera (za najlepszy montaż i dźwięk), "Ma Rainey: Matka bluesa" George'a C. Wolfe'a (najlepsze kostiumy, a także charakteryzacja i fryzury) oraz "Co w duszy gra" Pete'a Doctera (najlepszy długometrażowy film animowany i muzyka oryginalna). Tyle samo nagród przypadło twórcom "Judas and the Black Messiah" Shaki Kinga. Pierwszy Oscar przypadł Danielowi Kaluuyi za drugoplanową rolę Freda Hamptona, przewodniczącego Partii Czarnych Panter w Illinois. Kolejnym wyróżniono piosenkę "Fight for You" w wykonaniu H.E.R.

"Muszę w to uwierzyć"

Najlepszą aktorką drugoplanową została Yuh-Jung Youn, która w "Minari" Lee Isaaca Chunga wykreowała postać energicznej, ekscentrycznej babci. Południowokoreańska artystka wygrała rywalizację z Glenn Close ("Elegia dla bidoków"), Amandą Seyfried ("Mank"), Marią Bakalovą ("Kolejny film o Boracie") oraz Olivią Colman ("Ojciec"). – Oscary zawsze były dla mnie wydarzeniem telewizyjnym, a teraz nagle się tu znalazłam. Muszę w to uwierzyć – stwierdziła.

Minari | Official Trailer HD | A24/A24

W hołdzie tragicznie zmarłej córce

Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy nagrodzono "Na rauszu" Thomasa Vinterberga. – To jest film o utracie kontroli nad życiem. Ja straciłem kontrolę nad swoim. Dziękuję całej ekipie, która mnie uratowała i uratowała ten film – mówił, odbierając statuetkę, duński reżyser. Vinterberg przypomniał, że obraz dedykowany jest jego przedwcześnie zmarłej córce. – Chcieliśmy nakręcić coś, co jest świętem życia. Cztery dni po rozpoczęciu zdjęć wydarzyło się coś strasznego. W wypadku na autostradzie zginęła moja córka, ktoś zagapił się w telefon komórkowy. Bardzo mi jej brakuje i bardzo ją kocham – opowiadał łamiącym się głosem. 

"Na rauszu" okazał się lepszy od "Better Days" Kwoka Cheunga Tsanga (Hongkong), "The Man Who Sold His Skin" Kaouther Ben Hanii (Tunezja) i "Collective" Alexandra Nanau (Rumunia). Pokonał również film "Quo Vadis, Aida?" Jasmili Zbanic, zrealizowany w koprodukcji Bośni i Hercegowiny, Austrii, Niemiec, Polski, Francji, Norwegii, Turcji, Rumunii i Holandii. Polską producentką "Quo Vadis, Aida?" jest Ewa Puszczyńska ("Ida", "Zimna wojna"). Za muzykę odpowiada Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Twórca obrazu "Na rauszu" Thomas Vinterberg  z Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy Foto: Forum/POOL/Reuters Twórca obrazu "Na rauszu" Thomas Vinterberg z Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy Foto: Forum/POOL/Reuters


Posłuchaj
10:49 Trojka przed poludniem Marta Sinilo 2021_04_26-10-17-57.mp3 Oscary 2021. Stylistka Marta Siniło o najlepszych i najgorszych kreacjach na czerwonym dywanie (Trójka przed południem)

 

Nie tylko Camilla Parker-Bowles w "The Crown"

W kategorii scenariusz oryginalny bezkonkurencyjna okazała się znana z roli Camilli Parker-Bowles w serialu "The Crown" Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda. Kobieta"). Za efekty specjalne członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej nagrodzili Andrew Jacksona, Davida Lee, Andrew Lockleya i Scotta Fishera za "Tenet" Christophera Nolana.

"Czego nauczyła mnie ośmiornica" Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda zwyciężył w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Najlepszym krótkometrażowym dokumentem wybrano "Colette" Anthony'ego Giacchino, a najlepszym krótkometrażowym filmem aktorskim - "Dwóch nieznajomych" Travona Free i Martina Desmonda Roe.

Posłuchaj
01:48 Trojka Pora na Trojke 365 dni Zlote Maliny 2021_04_26-06-49-35.mp3 A kto otrzymał anty-Oscara? "365 dni" ze Złotą Maliną za najgorszy scenariusz (Pora na Trójkę)

 

Podczas ceremonii wspominano ofiary pandemii koronawirusa na całym świecie, a także ludzi kina, którzy odeszli w ciągu ostatnich miesięcy. Byli wśród nich m.in. Olivia de Havilland, Sean Connery, Ennio Morricone, Ian Holm, Max von Sydow, Christopher Plummer, Kim Ki-Duk, Michel Piccoli, Alan Parker i Ronald Harwood.

W tym roku Oscary – najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego – wręczono po raz 93.

Poniżej lista laureatów Oscarów 2021:

Najlepszy scenariusz oryginalny – Emerald Fennell za film "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
Najlepszy scenariusz adaptowany – Christopher Hampton, Florian Zeller za film "Ojciec"
Najlepszy film międzynarodowy – "Na rauszu"
Najlepszy aktor drugoplanowy – Daniel Kaluuya za film "Judas and the Black Messiah"
Najlepsza charakteryzacja i fryzury – "Ma Rainey: Matka bluesa"
Najlepsze kostiumy – "Ma Rainey: Matka bluesa"
Najlepsza reżyseria – Chloe Zhao za "Nomadland"
Najlepszy dźwięk – "Sound of Metal"
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski – "Dwóch nieznajomych"
Najlepszy krótkometrażowy film animowany – "Jakby coś, kocham was"
Najlepszy pełnometrażowy film animowany – "Co w duszy gra"
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny – "Colette"
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny – "Czego nauczyła mnie ośmiornica"
Najlepsze efekty specjalne – "Tenet"
Najlepsza aktorka drugoplanowa – Yuh-Jung Youn za film "Minari"
Najlepsze zdjęcia – "Mank"
Najlepszy montaż – "Sound of Metal"
Najlepsza muzyka – "Co w duszy gra"
Najlepsza piosenka – "Fight for you" H.E.R. z filmu "Judas and the Black Messiah"
Najlepszy film – "Nomadland"
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Frances McDormand za film "Nomadland"
Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Anthony Hopkins za film "Ojciec"

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę, Serwis Trójki, Trójka przed południem
Prowadzili: Łukasz Ciechański, Ryszard JaźwińskiGabriela Andrychowicz
Autor materiału reporterskiego: Marek Wałkuski
Data emisji: 26.04.2021
Godziny emisji: 06.49, 07.03, 09.25, 10.17

IAR/kr

Czytaj także

Oscary 2021. "Wychłodzona energia filmowego święta"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 16:15
Przed nami najważniejsza noc dla twórców i fanów kina. W tym roku Oscary zostaną wręczone po raz 93., a uroczysta gala odbędzie się równocześnie w trzech miastach: w Los Angeles, w Londynie i w Paryżu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

To jeden z najważniejszych zwycięzców. Oscar dla najlepszego filmu przyznany

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:10
"Nomadland" z Oscarem za najlepszy film. Amerykańska akademia filmowa po raz 93. wręczyła nagrody, uznawane za najważniejsze w tej branży. Za najlepszy obraz minionego roku uznano film Nomadland, w reżyserii Chloe Zhao
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto najlepsi aktorzy 2020 roku. Wręczono Oscary za role pierwszoplanowe

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:52
Oscara w kategorii "Najlepsza aktorka pierwszoplanowa" otrzymała Frances McDormand za rolę w filmie "Nomadland". Obraz ten zdobył także statuetkę dla najlepszego filmu. Oscara w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy" otrzymał zaś Anthony Hopkins za rolę w filmie "Ojciec".
rozwiń zwiń