Spotkanie z Ludwiką Ogorzelec, laureatką Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 12:10
– Przez lata czułam się spychana w kąt i niewidoczna w przestrzeni artystów. Nagroda to dla mnie ogromne zaskoczenie i wyróżnienie – w programie "Leniwe przedpołudnie" mówiła Ludwika Ogorzelec, artysta rzeźbiarz, tegoroczna laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 
Ludwika Ogorzelec. Laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Ludwika Ogorzelec. Laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: Radek Pietruszka/PAP

Ludwika Ogorzelec to polska rzeźbiarka, która od lat mieszka i tworzy we Francji. Jej twórczość charakteryzuje przestrzeń zarysowana subtelnymi fragmentami drewna i szkła. Artystka osobiście wykonuje wiele wymagających instalacji. – Nie rozumiem, jak można oddać własną twórczość technikom. To tak, jakby pianista poprosił o pomoc w uderzeniu w klawisze. Trudno jednoznacznie określić, ile dokładnie czasu zajmuje proces instalacji. Wszystko zależy od wielkości rzeźby. Zawsze dołączam do tego czas przeszły, czyli doświadczenie, które zdobyłam przez lata. Jeśli chodzi o rzeźbę, którą stworzyłam na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, jest to 40 lat i 10 dni – wyjaśniła Ludwika Ogorzelec.

Posłuchaj
50:16 2021_05_30 11_07_40_PR3_Leniwe_przedpołudnie .mp3 Ludwika Ogorzelec. Laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)

 

Ludwika Ogorzelec PAP arch 1200.jpg
Kongres Polska Wielki Projekt. Ludwika Ogorzelec z nagrodą im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Przestrzeń 

Ludwika Ogorzelec jako młoda osoba stworzyła swój program artystyczny, w którym opisała krystalizowanie przestrzeni. Jej fenomen polega na oddaniu w dziełach przejrzystości, lekkości, przestrzeni i światła. Artystyczna droga rzeźbiarki rozpoczęła się na Dolnym Śląsku, by doprowadzić ją do Paryża. – Wszystko zaczęło się na uczelni. Dostaliśmy od profesora zadanie klauzulowe dotyczące równowagi. Chodziłam wtedy na szczudłach i analizowałam fenomen ludzkiego ciała. Zastanawiałam się, jaki ruch musi wykonać, by pozostać w równowadze. Napisano o mnie później, że na drogę twórczą weszłam na szczudłach. To zabawna prawda – dodała z uśmiechem artystka. 

Paryż

– Tamten czas to była jedna wielka przygoda. Nie wiem, czy myślałam wtedy o trudach. Znaleźli się jednak naśladowcy, którzy korzystali z moich pomysłów i zbijali na nich majątek, podpisując się własnymi nazwiskami pod moimi wynalazkami. Prace, które tworzyłam, były niekomercyjne, a ja uchodziłam za artystkę nieznaną. Trudno było mi znaleźć wsparcie finansowe. Czułam się spychana w kąt i w przestrzeń niewidoczną tak, by niewygodna prawda nie wyszła na światło dzienne. Wiele osób zapożyczyło sobie moje dokonania i zrobiło na nich karierę – mówiła. 

ludwika ogorzelec 1200 PAP.jpg
Ludwika Ogorzelec: moja sztuka jest adresowana do wszystkich


– Nagroda bardzo mnie zaskoczyła. Nie wiem nawet, jak emocjonalnie powinnam się do niej ustosunkować. Nie przywykłam do bycia nagradzaną. To dla mnie niesamowite uczucie. Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że nie będę musiała spotykać się już z krytyką – podsumowała Ludwika Ogorzelec. 

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Rzeźbiarka została wyróżniona Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Nieczęsto się zdarza, że ktoś, kto jest artystą o znaczeniu międzynarodowym, ma też w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę", podkreślił podczas wręczania nagrody prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. Dotychczasowymi laureatami są m.in. Lech Majewski, Jerzy Kalina, Antoni Libera, Andrzej Nowak, oraz Jarosław Marek Rymkiewicz. Wyróżnienie przyznane zostało w ramach XI edycji Kongresu Polska Wielki Projekt, którego pierwsza tegoroczna część odbywała się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura".

Ludwika Ogorzelec – Zamek Ujazdowski. Otwarcie wystawy / exhibition opening 04.12.2020 / Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 

Ludwika Ogorzelec mieszka w Paryżu od lat osiemdziesiątych. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Realizowała prace m.in. w Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej i Bangladeszu. Obecnie wystawę jej prac rzeźbiarskich można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Ponadto w audycji:

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Ludwika Ogorzelec (artysta rzeźbiarz, laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego)
Data emisji: 30.05.2021
Godzina emisji: 11.07


zch

 

Czytaj także

Ludwika Ogorzelec i jej rzeźby

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 07:33
Jak wyrzeźbić przestrzeń? Jak oddać jej ulotność, światło, objętość? Zazwyczaj ją zapełniamy, ale jak pokazać, że ona jest? Od kilkudziesięciu lat zajmuje się tym doceniana w świecie rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopciuszek ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 09:00
W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek.
rozwiń zwiń