Krakers. Trwa tydzień sztuki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 11:00
Trwa jubileuszowa edycja Cracow Art Week Krakers 2021. Już po raz dziesiąty miłośnicy kultury spotykają się w Krakowie, by wspólnie celebrować tydzień sztuki. W ramach wydarzenia odwiedzić można wiele miejsc i wystaw, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Jak ewoluowało wydarzenie w czasie ostatniej dekady? Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?  
Plakat wydarzenia. Krakers 2021
Plakat wydarzenia. Krakers 2021 Foto: mat. prom.

Krakers to wydarzenie, które promuje sztukę współczesną w krakowskich przestrzeniach. Inicjatywa stwarza miejsce, w którym sztuka niezależna spotyka się z mieszkańcami i osobami odwiedzającymi miasto. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest (NO) HOPE. Tytuł odzwierciedlać ma sytuację, w której znalazła się kultura i sztuka w trakcie trwania pandemii. Jak podkreślają organizatorzy, to ukazanie szerokiego i różnorodnego środowiska artystycznego Krakowa wszystkim zainteresowanym.

Posłuchaj
08:59 PR3_MPLS 2021_06_15-10-26-34_Krakers.mp3 Krakers. Czym zaskoczy tydzień sztuki w Krakowie? (Trójka przed południem)

 

Krakers

– Ostatnie dziesięć lat to przede wszystkim rozwój wydarzenia. W 2012 roku impreza rozpoczynała się jako projekt zrzeszający raptem kilka miejsc. Teraz, w samym programie głównym mamy do zaproponowania ponad pięćdziesiąt wystaw i projektów. Do tego dochodzi program partnerski, który zrzesza około trzydziestu wydarzeń oraz program towarzyszący, w takiej samej liczbie. Skala jest więc nieporównywalna. Zmieniła się również sama forma Krakersa. Wcześniej wydarzenie obejmowało jedynie weekend. Teraz to całotygodniowa formuła – mówiła Katarzyna Mierzwińska, główny koordynator Cracow Art Week Krakers. 

Program główny

– Siłą tego projektu jest to, że zrzeszamy w nim różnorodne miejsca. W ramach projektu głównego wyróżnić możemy dwie sekcje. Pierwsza z nich to strefa konkursowa, nazwana Laboratorium. Swoje projekty prezentują w niej debiutanci i studenci. W jej ramach można odwiedzić miejsca, które na co dzień nie funkcjonują na mapie Krakowa. Należą do nich m.in. wystawy organizowane w miejscach poindustrialnych oraz w prywatnych pracowniach artystycznych – wyjaśniła. – Drugą sekcją jest Miasto. Zrzeszamy w niej miejsca, które od wielu lat funkcjonują na arenie środowiska współpracującego z krakowskimi sztukami wizualnymi. Uważam, że w wydarzeniu każdy odnajdzie coś dla siebie i będzie mógł podążać swoim indywidualnym kluczem – zapewniała. 

Przestrzeń spotkań

– Krakers to świetny moment, by poznać artystów i kuratorów. Serdecznie do tego zachęcamy. Służy temu mapa otwarć i wernisaży, które odbywają się przez cały tydzień. Przed nami jeszcze kilkadziesiąt wydarzeń. Wszystkich chętnych i zainteresowanych udziałem w warsztatach, wystawach czy panelach zachęcamy do zapoznania się z programem towarzyszącym imprezy. Tworzymy go wspólnie z największymi instytucjami kultury w Krakowie – zaprosiła Katarzyna Mierzwińska.

  

Wydarzenia związane z Cracow Art Week Krakers potrwają do niedzieli, 20 czerwca. Szczegółowy plan dostępny jest na stronach internetowych organizatora. 

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Mierzwińska (główny koordynator Cracow Art Week Krakers)
Data emisji: 15.06.2021
Godziny emisji: 10.26, 10.35

zch

Czytaj także

Krakowski MOCAK świętuje 10. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:45
Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji otwiera właśnie dwie specjalne wystawy. A dodatkowym czasem świętowania będzie też Noc Muzeów, która pod Wawelem odbędzie się w najbliższy weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem i Philip K. Dick: a gdyby się spotkali?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:45
W Roku Stanisława Lema krakowski Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na spektakl "Lem vs. P.K. Dick". Sztuka zainspirowana autentyczną historią, bazuje na biografii i twórczości dwóch gigantów literatury science fiction, tworzących po dwóch stronach żelaznej kurtyny. W rolach głównych występują Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: wszystkie role jej życia

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:45
W Muzeum Starego Teatru (MICET) została otwarta niezwykła wystawa "Anna Dymna/336 kobiet". To swoisty katalog i przewodnik, w którym mikrohistorie teatralnych i filmowych kobiet przeplatają się z prywatnymi momentami i wspomnieniami znakomitej aktorki.
rozwiń zwiń