Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Kto może się o nią ubiegać?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:45
Zainaugurowano Międzynarodową Nagrodę imienia Witolda Pileckiego. Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza, Instytut jego imienia postanowił zorganizować pierwszą edycję konkursu, w ramach którego uhonorowani zostaną autorzy najlepszych książek naukowych, reporterskich i historycznych, które ukazały się w minionym roku. Jak podkreślają organizatorzy, nagroda ma charakter międzynarodowy.  
Portret rotmistrza Witolda Pileckiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Portret rotmistrza Witolda Pileckiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Foto: Łukasz Dejnarowicz/Forum

120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego stała się okazją do inauguracji nagrody jego imienia. Wyróżnienie mają szansę otrzymać autorzy publikacji, które dotykają doświadczenia dwóch totalitaryzmów. 

– Gdy przyglądamy się biografii Pileckiego, możemy zauważyć w niej wiele wydarzeń, osiągnięć i dokonań. To przede wszystkim bohater polskiej wolności, ofiara dwóch totalitaryzmów oraz żołnierz. Pilecki był również świadkiem XX wieku i więźniem Auschwitz. Podczas pobytu w obozie pisał raporty. Dają nam one obraz rzeczywistości tamtego miejsca. To rzetelny opis realiów Auschwitz z wezwaniem do interwencji i wyzwolenia obozu przez polskie podziemie – mówił Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.

Posłuchaj
07:40 PR3_MPLS 2021_06_16-10-28-58_nagroda_pieckiego.mp3 Nagroda im. rotmistrza Witolda Pileckiego (Trójka przed południem)

 

Raporty Pileckiego

 Pilecki zaznaczał, że poza faktami w swoich raportach będzie opisywał także to, co czuł on sam oraz współwięźniowie. To wszystko sprawiło, że jego teksty stały się wyjątkowym świadectwem o osobnych walorach literackich. Zawierają głęboką refleksją humanistyczną nad genezą i naturą radykalnego zła. Zadają też pytanie o to, czy postęp cywilizacyjny idzie w parze z postępem moralnym? Rzeczywistość obozu Auschwitz postawiła Pileckiego w możliwości zdawania pytań i wysuwania refleksji na temat nowoczesności i zachodniej cywilizacji  tłumaczył gość "Trójki przed południem". 

Rotmistrz Witold Pilecki ps. „Witold” – ochotnik walczący z totalitaryzmami / Narodowy Bank Polski

Pilecki patronem

 To wszystko sprawiło, że chcieliśmy uczynić Pileckiego patronem nagrody, która przyznawana będzie autorom najlepszych książek historycznych, reporterskich dotyczących tematyki dwóch totalitaryzmów oraz publikacji współczesnych reporterów wojennych, którzy relacjonują wydarzenia z miejsc, w których godność człowieka jest szczególnie zagrożona. Ten ostatni pomysł zrodził się w Muzeum Auschwitz-Birkenau, które jest patronem inicjatywy. Chcemy nagradzać tych, którzy idą śladem Pileckiego i ryzykują życie po to, by opowiadać prawdę o ludziach zastraszanych, zabijanych i wypędzanych z własnych domów  podkreślił Tomasz Stefanek. 

– Okrągła rocznica urodzin rotmistrza Pileckiego to dobry moment, by ustanowić instytucje upamiętniającego jego postać. Chcemy robić to poprzez twórczość, która w duchu wyznawanych przez niego wartości powstaje dziś i w kolejnych latach – podsumował. 

The story of Witold Pilecki / Instytut Pileckiego

Nagroda im. Witolda Pileckiego

Nagroda przyznawana będzie corocznie w trzech kategoriach: naukowa publikacja historyczna, reportaż historyczny oraz książka reporterska ukazująca przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. O wyróżnienie ubiegać mogą się autorzy książek wydanych w języku polskim lub angielskim. Zwycięzcy uhonorowani zostaną okolicznościową statuetką oraz nagrodą pieniężną w wysokości 75 tysięcy złotych. 
Zgłoszenia przyjmowane są do 27 czerwca. Mogą dokonywać ich autorzy książek, wydawcy, osoby prywatne, fizyczne i jednostki organizacyjne. 

Ostatnia droga rotmistrza Witolda Pileckiego - film / IPNtvPL

Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej. Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w Obozie Koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie tworzył raporty o holokauście. Został stracony w 1948 roku, z wyroku władz komunistycznej Polski Ludowej. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

***

Z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego Program 1 Polskiego Radia zaprosił na niezwykły koncert zatytułowany "Pilecki. Życie wypełnione Polską".

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka 
Data emisji: 16.06.2021
Godziny emisji: 10.28

mat. prasowe/zch

Czytaj także

"Więcej niż odwaga" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 14:35
25 maja mija 68. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera konspiracji antykomunistycznej, jednego z Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Pilecki - wzór męstwa i szlachetności

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 20:30
25 maja mija 68. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego - bohatera konspiracji antykomunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pora na kulturę. Premiera książki „Volunteer” Jacka Fairweathera

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 10:00
Gościem audycji Pora na kulturę w Polskim Radiu 24 był dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. Rozmowa dotyczyła brytyjskiej i amerykańskiej premiery biografii Witolda Pileckiego „Volunteer” autorstwa Jacka Fairweathera. 
rozwiń zwiń