Zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Szymon Kuśmider z Grand Prix za słuchowisko "Wyszedł z domu"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:49
W Zamościu zakończyło się wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Prezentowano słuchowiska konkursowe rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. Zwieńczeniem była uroczysta gala, podczas której poznaliśmy autorów zwycięskiego spektaklu. Relacje z tegorocznego festiwalu pojawiły się w Trójkowych audycjach takich jak m.in. "Trójka przed południem", "Trzy gramy Redbada" czy "Zagadkowa niedziela".

Dwa Teatry Zamość okładka 1200 (1).jpg
XX Festiwal "Dwa Teatry 2021" w Zamościu. W konkursie aż 48 słuchowisk dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży

Jubileuszowa odsłona Festiwalu "Dwa Teatry" dobiegła końca. W poniedziałek 20 września odbyła się gala wręczenie nagród. Grand Prix otrzymało słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza.

Posłuchaj
04:18 Trojka do trzeciej Dwa Teatry podsumowanie 21 wrzesień 2021 10_39_09.mp3 Szymon Kuśmider o zwycięskim słuchowisku "Wyszedł z domu". Podsumowanie XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (Trójka przed Południem)

 

Zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Wśród prezentowanych słuchowisk znalazło się m.in. to stworzone specjalnie z myślą o słuchaczach Programu 3 Polskiego Radia. Mowa o spektaklu "Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur", którego autorem i reżyserem jest Romuald Wicza-Pokojski. 

Posłuchaj
03:54 Trojka przed poludniem Dwa teatry 2021_09_20-09-39-32.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Ostatnie prezentacje słuchowisk (Trójka przed południem)

 

Wielka gala 

Poznaliśmy też laureatów najważniejszych nagród dla najlepszych słuchowisk 2019 i 2020 roku. Jury miało bardzo trudne zadanie, żeby spośród 48 słuchowisk wybrać jedno najlepsze, które dostało grand prix. Zostały także przyznane nagrody za reżyserię, tekst scenariusza oryginalnego oraz nagroda im. Romualda Cieślaka. Wieloletni pracownik Teatru Polskiego Radia odszedł 1 kwietnia tego roku w wieku 64 lat. Nagroda ta była przyznana po raz pierwszy w historii Festiwalu "Dwa Teatry".


Posłuchaj
04:22 Trojka przed poludniem Dwa Teatry 2 2021_09_20-10-42-23.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Przed nami gala rozdania nagród (Trójka przed południem)

 

– Przyznaliśmy główną nagrodę za reżyserię, adaptację, scenariusz i role aktorskie. Na oceny składało się wiele aspektów – zaznaczyła Jolanta Wyszyńska, sekretarz jury. – Wybór był potwornie trudny. Spotkaliśmy się z bardzo wysokim poziomem. Najbardziej cieszą nas nowe głosy aktorskie, ciekawi, młodzi, wspaniali ludzie. Teatr to wielka dziedzina sztuki, dzięki której możemy uczyć kolejne pokolenia mowy polskiej, wrażliwości i estetyki  dodał Krzysztof Szuster ze Związku Artystów Scen Polskich, przewodniczący jury.


"Dwa Teatry"

Trzeci dzień Festiwalu Dwa Teatry 2021 Program III Polskiego Radia rozpoczął audycją "Zagadkowa niedziela". Katarzyna Stoparczyk nadawała prosto z Zamościa, a towarzyszyły jej dzieci oraz reżyser Teatru PR Janusz Kukuła i doskonale znany miłośnikom naszych słuchowisk Andrzej Mastalerz. – Czasem dobrze jest włączyć radio, szczególnie w taki dzień, jak dzisiaj – stwierdził Andrzej Mastalerz, który w ciągu swojej kariery przeczytał ponad 300 słuchowisk. – Wykonujemy zawód, który umożliwia kontakt z dziećmi poprzez fale eteru – mówił aktor.

Posłuchaj
49:45 2021_09_19 09_08_03_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Dlaczego warto słuchać słuchowisk? Katarzyna Stoparczyk z Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Słuchacze Trójki mogli także posłuchać rozmowy z Januszem Kukułą, dyrektorem Teatru Polskiego Radia, który gościł w nadawanej z Zamościa audycji "Trzy gramy Redbada".

dwa teatry Redbad 1200.JPG
Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła gościem Redbada

– Historia Teatru Polskiego Radia trwa już prawie sto lat. To swego rodzaju sztafeta pokoleń. Ludzie, którzy zaczynali tę tradycję, byli genialni. Tęsknię do nich. Chciałabym spotkać się z nimi i porozmawiać. Zdarza mi się odwiedzić ich groby i miejsca, z których pochodzili. Poświęcam dużo uwagi ludziom, którzy byli przed nami. Równie dużo też tym, którzy będą po nas. Właśnie temu służy Festiwal "Dwa Teatry". Jego rola jest naprawdę ogromna – mówił.

– Polska jest cudownym krajem. We wszystkich ośrodkach, w których znajdują się tatry, można spotkać wspaniałych aktorów i reżyserów. Oprócz teatru ich drugim domem jest radio, a to powód do wielkiej dumy i satysfakcji. Oni znają się na tym, co robią i bardzo to kochają – powiedział. – Jestem szczęśliwy, że aktorzy tak chętnie przyjeżdżają na nasz festiwal, chcą spotykać się z ludźmi i opowiadać o swoich doświadczeniach – dodał.

Janusz Kukuła gościem audycji "Trzy gramy Redbada" Janusz Kukuła gościem audycji "Trzy gramy Redbada"/Cezary Piwowarski

Całą rozmowę z Januszem Kukułą, dyrektorem Teatru Polskiego Radia, można znaleźć TUTAJ.

"Mirabelka"

W tym roku wydarzenie po raz pierwszy odbywa się w nowej lokalizacji. Przybyli do Zamościa już mieli okazję zapoznać się z pierwszymi słuchowiskami dla dzieci oraz projekcjami spektakli telewizji polskiej. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu było spotkanie z twórcami słuchowiska "Mirabelka" w reżyserii Marysi Marcinkiewicz-Górnej. 


Posłuchaj
05:23 PR3 2021_09_18-06-48-41_DWA_TEATRY_pt_podsumowanie.mp3 Podsumowanie pierwszego dnia Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

– Historia z "Mirabelką" rozpoczęła się podczas spotkania z panem Cezarym Harasimowiczem. Jeden z naszych słuchaczy zadał wtedy pytanie, dlaczego nie powstało słuchowisko podstawie tej książki. Dyrektor Kukuła od razu poparł pomysł. Piotr Skotnicki natomiast wręczył mi "Mirabelkę" i powiedział: "Może ty?". Słuchowisko jest naszą wspólną pracą – opowiedziała reżyser.

Przygotowanie słuchowiska to często godziny prób i poszukiwań – Wchodzimy do reżyserki i omawiamy, jakie chcemy dźwięki uzyskać i w jaki sposób je nagrać. Wszystko to trzeba zaplanować już na etapie powstawania scenariusza. Następnie zapraszamy aktorów i nagrywamy z nimi słuchowisko. Na bieżąco odsłuchujemy zarejestrowanych fragmentów i decydujemy, czy to właśnie jest efekt, który chcieliśmy osiągnąć. Wiele decyzji zapada w trakcie prac. Trzeba być czujnym, wyspanym, mieć czystą głowę i być bardzo elastycznym. Pomaga również otwartość, głównie na propozycje aktorów, którzy mają duże doświadczenie i świetne pomysły – dodała Maria Marcinkiewicz-Górna.

Spotkanie z twórcami w ramach Festiwalu "Dwa Teatry" Spotkanie z twórcami w ramach Festiwalu "Dwa Teatry" / Cezary Piwowarski

Słuchowiska na żywo

Pierwszego dnia festiwalu wysłuchaliśmy "słuchowiska na żywo". Będą to trzy jednoaktówki Ireneusza Iredyńskiego: "Radio" (wystąpi Henryk Talar, Aleksandra Radwan, Jakub Kordas) "Wygrana" (obsada: Ewa Ziętek, Andrzej Mastalerz) oraz "Okno" (obsada Angelika Kurowska, Marcin Przybylski).

Jednoaktówka „Radio” | XX Festiwal „Dwa Teatry”/Polskie Radio

Jednoaktówka „Wygrana” | XX Festiwal „Dwa Teatry”/Polskie Radio

Jednoaktówka „Okno” | XX Festiwal „Dwa Teatry”/Polskie Radio

Magia słuchowiska

– Jeszcze nie tak dawno pierwsze nasze spotkanie z tekstem, miało miejsce w dniu nagrania. Mieliśmy próby, a reżyser opowiadał, jak ma wyglądać całość. Wchodziliśmy do studia, zapalała się magiczna, czerwona lampka i wszyscy graliśmy najlepiej, jak to tylko możliwe. Krył się za tym specyficzny rodzaj mobilizacji. Teraz dostajemy teksty wcześniej i mamy szansę zapoznać się z nimi w domach – wspominał Andrzej Mastalerz, aktor filmowy i teatralny.


Posłuchaj
04:11 TROJKA Trojka do trzeciej Dwa Teatry 2021_09_17-14-43-47.mp3 Zamość pełen kultury. Rozpoczynają się "Dwa Teatry" (Trójka do trzeciej)

 

Czytaj także:


Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Polskim Radiu

Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościach. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć można było w Polskie Radio Dzieciom.

***

Dla słuchaczy, którzy nie mogli przyjechać do Zamościa dostępna była – na stronie www.polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia – specjalna platforma "Dwa Teatry 2021", dzięki mogli oni posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk. Organizatorami festiwalu byli: Polskie Radio i Telewizja Polska, współorganizatorem – miasto Zamość, a partnerem – Województwo Lubelskie.

20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa Teatry" już we wrześniu!/Polskie Radio

IAR/kr/zch

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 02:00
Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry 2021". Z Tomaszem Manem za kulisami "Papieża" i "Kiedy byłem małym chłopcem…"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:50
Pierwsze ze słuchowisk opowiada o fikcyjnej rozmowie papieża Jana Pawła II z dyktatorem, drugie – o pierwszym rzeszowskim koncercie grupy Breakout. Te dwie historie łączy motyw poczucia wolności stojącej w kontrze do władz komunistycznych. O spektaklach radiowych "Papież" i "Kiedy byłem małym chłopcem…", które znalazły się w programie jubileuszowej, XX edycji Festiwalu "Dwa Teatry", opowiedział ich autor i reżyser Tomasz Man.
rozwiń zwiń