Leszek Długosz. Twardość charakteru i wrażliwość na piękno świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 11:12
Aktor, literat, kompozytor, pianista. Jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Z okazji 80. rocznicy urodzin Leszka Długosza ukazała się publikacja, która podsumowuje jego życiowe i artystyczne dokonania. 
Leszek Długosz
Leszek DługoszFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Leszek Długosz zadebiutował w Krakowie w 1964 roku w teatrzyku piosenki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rok później występował już pod szyldem "Piwnicy pod Baranami", gdzie uchodził za jednego z najwybitniejszych artystów w zespole.

–  Leszek Długosz jest postacią niebanalną. Jubileusz jego urodzin stał się pretekstem, by odrobinę o nim opowiedzieć. Ta historia zbudowana jest z fragmentów wypowiedzi samego bohatera, jak i opowieści jego przyjaciół. Wszystko to składa się na portret kogoś, kto charakteryzuje się twardością, wrażliwością i otwartością na piękno. To wielki zaszczyt, że mogłem być współkronikarzem tak bogatego życiorysu –  mówił w Trójce Maciej Zdziarski, autor książki. 


Posłuchaj
49:12 2021_11_28 10_07_18_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Leszek Długosz: Poeta twardy i wrażliwy (Leniwe przedpołudnie/ Trójka)

 

Zaklików

– Leszek Długosz pochodzi z Zaklikowa, niewielkiej miejscowości. Jak mówi: "każdy ma swój Zaklików". To szczególna determinacja ludzi, którzy czują ogromną odpowiedzialność za społeczności, w których wyrastają. Przyjechał do Krakowa jako młody człowiek, by rozpocząć tam studia. Stał się potem ważną częścią tego miasta – mówił gość audycji.

Kraków

– W tej podróży miał wiele szczęścia. Po pierwszych próbach w szkole teatralnej i na studiach polonistycznych trafił do jednego z kabaretów, w którym wypatrzył go sam Piotr Skrzynecki. To właśnie on zaprowadził Leszka Długosza do "Piwnicy pod Baranami". Ta dawka szczęścia jest ważna, podobnie jak wrażliwość, którą ze sobą przywiózł – powiedział. 

Leszek Długosz - Także i Ty / GreenArt Video


"Piwnica pod Baranami"

– Wspaniała piwniczna wspólnota podzieliła się w pewnym znaczącym momencie. Dotyczył on kwestii uwikłania jeden z postaci we współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa. Różnica poglądów poróżniła Leszka Długosza z kolegami i koleżankami. Te wątki nie są jednak szczególnie ważne wobec artystycznych przyjaźni, które do tej pory procentują – podsumował autor książki. 

W publikacji "80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu" zamieszczono wiele archiwalnych zdjęć i rysunki okolicznościowe, wykonane w prezencie przez Janusza Kapustę.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: prof. Jadwiga Jośko-Ochojska (specjalistka zdrowia publicznego, współautorka książki "Rozmowy przy kawie o stresie, lęku i traumie"), Katarzyna Gärtner (kompozytorka, pianistka i aranżerka), Waldemar Dolecki (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury "Amfiteatr"), Marek Wendreński (pisarz, szkoleniowiec, biegacz)
Data emisji: 28.11.2021
Godzina emisji: 10.08

zch

Czytaj także

Człowiek, który sterroryzował Kraków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:00
W połowie lat 60. przez ponad dwa lata Kraków żył w strachu terroryzowany przez nieznanego sprawcę, który dźgał nożem swoje ofiary. Okrzyknięty "wampirem z Krakowa" okazał się zwyczajnym z pozoru obywatelem miasta. Jak doszło do tego, że zmienił się w zbrodniczego zwyrodnialca?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Książ: nowa wystawa i nowe, podwójne wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:15
"Książ od kuchni / Z albumu księcia" - taki podwójny tytuł nosi podwójna (w pewnym sensie) książka, która niedawno się ukazała. To piękne, bogato ilustrowane i pełne zdjęć wydawnictwo poświęcone zamkowi Książ, jednej z najsłynniejszych budowli na Dolnym Śląsku i w Polsce, ale przede wszystkim życiu rodu Hochbergów, jego właścicieli.
rozwiń zwiń