Zmarł reżyser Sylwester Chęciński. Twórca "Samych swoich" miał 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 08:44
We Wrocławiu zmarł reżyser Sylwester Chęciński - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Jego najsłynniejszymi dziełami są filmy o Pawlakach i Kargulach – "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Sylwester Chęciński
Sylwester ChęcińskiFoto: Forum/Krzysztof Jarczewski

Sylwester Chęciński pochodził spod Tomaszowa Lubelskiego, a po 1945 roku na stałe zamieszkał na Dolnym Śląsku.

Był absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej, debiutował w 1961 roku filmem dla dzieci "Historia złotej ciżemki". W latach 80-tych 2 miliony osób obejrzało w kinach "Wielkiego Szu", którego reżyserował. W 1991 nakręcił "Rozmowy kontrolowane". Przez ostatnie 25 lat reżyserował między innymi dla Teatru Telewizji, a w 2006 premierę miał jego ostatni film "Przybyli ułani".

W tym roku Sylwester Chęciński został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2015 roku reżyser otrzymał tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska. Był także laureatem przyznanej w 2007 roku Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii.

***

W 2017 roku reżyser mówił w Programie 2 Polskiego Radia o trudach w tworzeniu dobrej rozrywki. – Komedii jest tak mało, bo bardzo ciężko się je robi. Film sensacyjny jest prostszy w realizacji – stwierdził autor m.in. kultowych "Samych swoich" i "Rozmów kontrolowanych". – W komedii trzeba bez przerwy wymyślać, panować nad sytuacją, pilnować, by tu był moment z cieniem uśmiechu, tam uśmiech wewnętrzny, by później to się kumulowało dowcipem, który chce się opowiedzieć – tłumaczył.

"SAMI SWOI" - TEKSTY Kargula i Pawlaka. One "ROZWALIŁY SYSTEM"/Polskie Radio


Reżyser mówił wręcz o "mordędze w szukaniu, by to nie było płaskie, by nie było głupie". – To wszystko będzie niepłaskie i niegłupie, jeśli się to przepuści przez człowieka, przez jego psychikę i sytuację życiową. Bohater bowiem nie robi czegoś, żeby mnie rozśmieszyć, tylko z naturalnego imperatywu, bo musi załatwić w tej scenie taką, a nie inną sprawę – mówił Sylwester Chęciński.

Czytaj także:

Czytaj także

Reżyser "Samych swoich": w filmie najważniejsza jest psychologia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 12:18
- Wszystko, co jest wewnątrz nas, o czym nie mówi się wprost. To, co wynika z sytuacji, zachowania lub niedopowiedzenia - powiedział w Jedynce Sylwester Chęciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kargul i Pawlak zaczynali w radiu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 14:55
Choć trudno w to uwierzyć, gdy rozpoczynano pracę nad filmem "Sami swoi", wszyscy traktowali go jak zwykłą chałturę...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeł 2017 dla Sylwestra Chęcińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:15
- To nagroda nie tylko za dorobek, ale też za to, że laureat jest autorytetem moralnym i artystycznym dla całego środowiska - mówi Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester Chęciński o swojej drodze artystycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:00
- W filmie najważniejsza jest psychologia. Wszystko, co jest wewnątrz nas, o czym nie mówi się wprost. To, co wynika z sytuacji, zachowania lub niedopowiedzenia - powiedział reżyser "Samych swoich" Joannie Sławińskiej w 2014 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester Chęciński: robienie komedii to mordęga

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 19:00
– Ten rodzaj komedii, który ja preferuję, wymaga niestety bardzo ciężkiej harówy – mówił słynny reżyser, który 20 marca odebrał nagrodę Złotego Orła za osiągnięcia życia.
rozwiń zwiń