Głowa pisarza warta miliony dolarów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 12:00
Od kiedy ajatollah obłożył Salmana Rushdiego klątwą, jego życie zupełnie się zmieniło. Pisarz opisał wszystko ze szczegółami w swojej autobiografii.
Audio
Salman Rushdie
Salman Rushdie Foto: PAP/EPA/ALFREDO ALDAI

Pewnego dnia do Salmana Rushdiego zadzwoniła dziennikarka BBC, pytając, jak czuje się skazany na śmierć przez ajatollaha Chomeiniego. Tak się zaczęło – wspomina Salman Rushdie. Książka "Joseph Anton. Autobiografia" Salmana Rushdiego nosi Trójkowy Znak Jakości.

Salman Rushdie 14 lutego 1989 roku musiał całkowicie zmienić swoje życie. Książka to zapis zmian w życiu Salmana Rushdiego począwszy od tego momentu, ale i wydarzeń, które doprowadziły go do tego punktu. Opowiada o tym, jak przybył z Indii do Wielkiej Brytanii, o pracy w agencji reklamowej, o nieudanych pierwszych powieściach i książce "Dzieci północy", która zmieniła wszystko i dała mu sławę.

Rushdie pisze oczywiście również o "Szatańskich wersetach", które przeklęto. Pisarz dowiedział się o nich w 1967 roku, gdy jako jedyny na studiach w Cambridge zapisał się na kurs o Mahomecie, narodzinach islamu i początkach kalifatu. To opowieść o pewnych nieścisłościach, które pojawiły się, gdy powstawała pierwsza księga islamu i kłótniach między wyznawcami, o tym jak to było na początku, gdy Mahomet miał objawienie. Rushdie pomyślał, że to świetna historia, ale nie przypuszczał, że dzieło wywoła taką ogromną burzę. Indie skąd pochodził, wyrzekły się go. A w Iranie, gdzie nałożono fatwę, "Szatańskie wersety" sprzedawano na bazarach, w nieoficjalnej sprzedaży.

Rushdie ukrywał się i zmieniał domy. Z synem rozmawiał tylko dziesięć minut przez telefon, codziennie o konkretnej godzinie, rozpadło się jego małżeństwo. Książka to hołd dla tych, którzy mu pomogli, lista błędów, próba obrony własnych wyborów, rozliczenie z wrogami. Jest szczerze napisana, co pozwala się przekonać, że Rushdie nie należy do najprzyjemniejszych osób.

Fatwa obowiązuje, jest nieodwoływalna, a cena za głowę Salmana Rushdiego to obecnie 3 mln dolarów.

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(agkm)

Czytaj także

"Litwo! Ojczyzno moja", czyli najważniejsza polska opowieść

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 02:02
– Ten naród nie zginie, skoro jest zdolny do takich rzeczy – myślał Jarosław Iwaszkiewicz, czytając "Pana Tadeusza" podczas okupacyjnej nocy. Dzień "Narodowego czytania Pana Tadeusza" stał się doskonałą okazją, by wrócić do tej przedziwnej książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Joseph Anton. Autobiografia" Salmana Rushdiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 21:01
To jedna z najgłośniejszych premier nadchodzącej jesieni w Polsce i na świecie. Książka ukazuje się równocześnie w kilkunastu krajach we wtorek 18 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włosi przyznali nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 20:54
W Rzymie podczas inauguracji piątej edycji festiwalu literatury podróżnej wręczono po raz pierwszy nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń