Malta Festival: Generator już ruszył

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 14:40
Projekt "Generator Malta" ma służyć odbudowie więzi międzyludzkich. – I nie zliczę ile w sumie wydarzeń wchodzi w skład tegorocznego Malta Festival, bo mieszkańcy Poznania chętnie zaangażowali się w Generator, co dało kolejne atrakcje – mówi w Trójce dyrektor festiwalu Michał Merczyński.
Audio
  • Michał Merczyński o atrakcjach Malta Festival Poznań 2013 (Do południa/ Trójka)
Makieta - Generator Malta
Makieta - Generator MaltaFoto: Malta Festival/ mat. pras./ fot. Maciej Zakrzewski

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Malta Festival jest relacja między człowiekiem a „maszyną”, rozumianą jako synonim szeroko pojętej technologii. Temu zagadnieniu poświęcony jest m.in. program performatywny przygotowany przez Romea Castellucciego.

Malta Festival potrwa do 20 lipca. Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Trójka.

Więcej informacji o Malta Festival znajdziesz tu >>>
- Myśleliśmy o tym, jak pokazać te relacje ludzi z maszynami, bo to już nie jest taki układ, jak w XIX-wiecznej fabryce, gdzie maszyna potrafiła zabić robotnika. Dziś to się staje bardziej sexy i wielowarstwowe, między innymi przez telefony komórkowe. A maszyny są też w nas, jak rozruszniki serca. Chcemy podejść do rozumienia tej relacji także metaforycznie, bo bez jej zrozumienia staniemy się niewolnikami maszyn – mówił w Trójce Michał Merczyński.

Dyrektor Malta Festival ogłosił też inaugurację nowego projektu festiwalowego. Generator Malta, bo tak nazywa się wydarzenie, będzie realizowany od 24 czerwca do 20 lipca 2013 r. Generator Malta to nazwa szerszego projektu, wpisanego w topografię miasta i zakładającego tworzenie nowych miejsc – małych ogrodów, wspólnych agor lokalnych społeczności. Poza placem Wolności, gdzie bije serce festiwalu, twórcy odwiedzą pięć dzielnic Poznania. - Nie potrafię powiedzieć, ile jest w tym roku aktywności, bo dzieje się naprawdę bardzo dużo. Ludzie w Poznani sami się zbierają, przyłączając się do generatora – opowiadał dyrektor Malta Festival Poznań 2013.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Katarzyna Borowiecka.

Na tegorocznym Malta Festival Poznań zagrają pionierzy muzyki elektronicznej, legendarna niemiecka grupa Kraftwerk (28.06) oraz nowa grupa Thoma Yorka z Radiohead - Atoms For Peace (20.07). Szczegóły na stronie - www.malta-festival.pl.

Zobacz więcej na temat: Malta Poznań

Czytaj także

Malta Festival Poznań 2013. Relacje w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 15:22
- Kochamy, uwielbiamy maszyny i oddajemy im nasze życie, ponieważ od zawsze nam czegoś brakuje - mówi Romeo Castellucci, kurator tegorocznego idiomu Malta Festival Poznań. Przed nami wiele atrakcji!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki powrót Miejskiej Powieści Odcinkowej! Czytają Popławska i Chyra

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 12:41
Powieść stworzyli doborowi autorzy: Sylwia Chutnik, Tomasz Man, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Krzysztof Bizio i Bartosz Żurawiecki. Odcinki czytają Magda Popławska i Andrzej Chyra, aktorzy Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznań: rozpoczyna się festiwal Malta

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 08:13
Kraftwerk, Cat Power oraz formacja Atoms For Peace – to główne gwiazdy tegorocznego festiwalu Malta w Poznaniu. Impreza kojarzona dawniej wyłącznie z teatrem, przybliża coraz więcej dziedzin sztuki, m.in. muzykę oraz taniec.
rozwiń zwiń