Edmund Nizurski nie żyje. "Upraszczanie jego twórczości zawsze się zemści"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Edmund Nizurski nie żyje. "Upraszczanie jego twórczości zawsze się zemści"
Edmund Nizurski, autor powieści i opowiadań dla młodzieży zmarł w 09.10.2013 r. w Warszawie. Miał 88 lat. Foto: PAP/Piotr Polak

- Jednym z najważniejszych sposobów rażenia prozy Edmunda Niziurskiego jest dialog - mówił w "Trójkowym Wehikule Czasu" Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.

Edmund Nizurski, autor "Księgi urwisów", "Sposobu na Alcybiadesa" i "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa" i wielu innych książek młodzieżowych zmarł 9 października 2013 w wieku 88 lat.

26 marca 2013 w "Trójkowym Wehikule Czasu" Jerzy Sosnowski gościł Wojciecha Tomczyka, znawcę i entuzjastę twórczości Edmunda Niziurskiego, dramaturga i scenarzystę, m.in. filmu według "Sposobu na Alcybiadesa”.

- Książki Niziurskiego, tak jak te Bułhakowa czy Marqueza, zbyt łatwo nie poddają się obróbce scenariuszowej - mówił wówczas gość Trójki.
Według scenarzysty, dialogi, które napisał Niziurski, a które w jego książkach wypowiadają bardzo młodzi ludzie, są zupełnie nie do zagrania przez aktorów, którzy mogliby się wcielić w bohaterów książek.
- Tego dialogu młodzieńcy dwunastoletni czy trzynastoletni nie są w ogóle w stanie wiarygodnie podać - tłumaczył Tomczyk i dodaje, że właśnie z tego powodu dialogi się upraszcza, co zawsze obraca się przeciwko adaptatorom.

Edmund Nizurski urodził się 10 lipca 1925 roku w Kielcach. Uczył się w tamtejszym gimnazjum, jednak naukę przerwała wojna. Wraz z rodziną wyjechał na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 roku.
Po zakończeniu wojny studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Kształcił się również w zakresie dziennikarstwa w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał i pracował w Katowicach i Kielcach, a od 1952 roku - w Warszawie.
Jako pisarz zadebiutował w 1944 roku w wydawanym przez Armię Krajową "Biuletynie Informacyjnym”. Po wojnie współpracował z czasopismami: "Płomyk”, "Świat Młodych”, "Wieś” oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk.
W 1951 roku został członkiem Związku Literatów Polskich, a rok później członkiem ZAiKS. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Polecane