"To ucieczka do przodu. Zdymisjonowanie szefa NFZ zamiast siebie"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 08:25
Minister zdrowia złożył na biurko premiera Donalda Tuska wniosek o odwołanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz.
Audio
  • Wiktor Świetlik ("W sieci") i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") o wniosku Ministra Zdrowia o odwołanie szefowej NFZ, rosyjsko-ukraińskiej umowie podpisanej w Moskwie i politycznej burzy ws. tłumaczenia na rosyjski raportu z likwidacji WSI (Trójka/"Komentatorzy")
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowiaFoto: Wikipedia/CC/PhilipLaTorre

Na początku grudnia Agnieszka Pachciarz skierowała do sądu administracyjnego pozew przeciwko ministerstwu zdrowia. Chodziło o zwiększenie dotacji budżetowych na leczenie osób nieubezpieczonych. Spór ma dopiero rozstrzygnąć sąd.

Czytaj<<<Minister zdrowia chce odwołania szefowej NFZ>>>

Zdaniem Wiktora Świetlika ("W sieci"), Bartosz Arłukowicz od zawsze jest zagrożony dymisją, więc to jest też trochę "ucieczka do przodu, czyli zdymisjonowanie szefa NFZ zamiast siebie".

-Trudno było wyobrazić sobie inne rozwiązanie tego konfliktu. Jedynym rozwiązaniem mogła być dymisja Bartosza Arłukowicza i jak się okazało - on był szybszy - mówi gość "Komentatorów" w radiowej Trójce.

- Z dymisją Arłukowicza jest ten problem, że bardzo ciężko byłoby znaleźć następcę na jego niewdzięczne miejsce - dodaje Świetlik.

Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") uważa, że to ciekawa sytuacja, ponieważ Agnieszka Pachciarz była osobą, która wcześniej współpracowała z ministrem Arłukowiczem. - Dodatkowo, jako szef NFZ parę rzeczy poukładała i nie było gwałtownych, corocznych konfliktów, szczególnie między jednostkami kontraktującymi, a NFZ. W tym roku nie mamy strajków lekarzy. Związki zawodowe nie krzyczą niczego strasznego, także wydaje się, że sytuacja jest trochę dziwna  - mówi Wroński.

Zdaniem gościa audycji "Komentatorzy" ten konflikt wpisany jest w strukturę. - Minister formalnie jest osobą ważniejszą i ma większe kompetencje, ale całe pieniądze są w NFZ. Jest to taki minister, który odpowiada, a niewiele może zrobić - ocenia Wroński.

Goście "Komentatorów" w radiowej Trójce odnieśli się także do rosyjsko-ukraińskiej umowy.

W trakcie trwających we wtorek w Moskwie rosyjsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych podpisane zostały umowy o współpracy przemysłowej i handlowej . Jednak z punktu widzenia Kijowa najważniejsza umowa została zawarta między koncernami Gazprom i Naftohaz. Wynika z niej, że Ukraina będzie kupować rosyjski gaz za kwotę 268,6 dolara, za 1000 metrów sześciennych a nie jak do tej pory za 400 dolarów.

Wiktor Świetlik uważa, że ta sytuacja na pewno rodzi pewność, co tego ogromnego uzależnienia Janukowycza od Putina, a zarazem rzeczywistego wykupu majątku Ukrainy przez Rosję.

Zdaniem Pawła Wrońskiego faktycznym zwycięzcą jest Janukowycz, który utrwala swoją władzę i ma szansę wygrać kolejne wybory, bo "wydusił" z Putina więcej pieniędzy niż się spodziewał. - Przegrała natomiast Ukraina, bo się nie będzie reformować - ocenia Wroński.

Czytaj<<<Moskiewskie umowy. Kliczko ostro krytykuje Janukowycza>>>

Goście audycji "Komentatorzy" rozmawiali również o politycznej burzy ws. tłumaczenia na rosyjski raportu z likwidacji WSI.

Czytaj<<<Oskarżenia wobec Macierewicza. "Wyssane z palca">>>

Rozmawiał Krystian Hanke

kh

Czytaj także

"Pożyczka" i tańszy gaz. Janukowycz podpisał umowę z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 19:03
Rosja będzie sprzedawać Ukrainie gaz po niższych cenach. Jednocześnie Moskwa wesprze budżet Ukrainy kwotą 15 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszanie wokół raportu Macierewicza. Tusk zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 20:11
- Ten typ tak ma. Chce dobrze, ale zawsze mu źle wychodzi - tak Donald Tusk komentuje kłopoty Antoniego Macierewicza z rosyjskim tłumaczeniem raportu z likwidacji WSI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskarżenia wobec Macierewicza. "Wyssane z palca"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 20:37
Nie ma dowodów, że raport z likwidacji WSI był tłumaczony na rosyjski przed jego opublikowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksela nie zamyka drzwi przed Ukrainą. "Umowa wciąż na stole"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 09:10
Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele oraz szef litewskiej dyplomacji Linas Linkewiczius podkreślali, że porozumienia , podpisane we wtorek w Moskwie, nie muszą stać w sprzeczności ze zbliżeniem Ukrainy ze Wspólnotą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia chce dymisji szefowej NFZ

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 10:33
Wniosek o odwołanie prezes funduszu Agnieszki Pachciarz trafił już do premiera. Według RMF FM, zastąpi ją Marcin Pakulski - obecny wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych
rozwiń zwiń