X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"To ucieczka do przodu. Zdymisjonowanie szefa NFZ zamiast siebie"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 08:25
Minister zdrowia złożył na biurko premiera Donalda Tuska wniosek o odwołanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz.
Audio
  • Wiktor Świetlik ("W sieci") i Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") o wniosku Ministra Zdrowia o odwołanie szefowej NFZ, rosyjsko-ukraińskiej umowie podpisanej w Moskwie i politycznej burzy ws. tłumaczenia na rosyjski raportu z likwidacji WSI (Trójka/"Komentatorzy")
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia
Bartosz Arłukowicz, minister zdrowiaFoto: Wikipedia/CC/PhilipLaTorre

Na początku grudnia Agnieszka Pachciarz skierowała do sądu administracyjnego pozew przeciwko ministerstwu zdrowia. Chodziło o zwiększenie dotacji budżetowych na leczenie osób nieubezpieczonych. Spór ma dopiero rozstrzygnąć sąd.

Czytaj<<<Minister zdrowia chce odwołania szefowej NFZ>>>

Zdaniem Wiktora Świetlika ("W sieci"), Bartosz Arłukowicz od zawsze jest zagrożony dymisją, więc to jest też trochę "ucieczka do przodu, czyli zdymisjonowanie szefa NFZ zamiast siebie".

-Trudno było wyobrazić sobie inne rozwiązanie tego konfliktu. Jedynym rozwiązaniem mogła być dymisja Bartosza Arłukowicza i jak się okazało - on był szybszy - mówi gość "Komentatorów" w radiowej Trójce.

- Z dymisją Arłukowicza jest ten problem, że bardzo ciężko byłoby znaleźć następcę na jego niewdzięczne miejsce - dodaje Świetlik.

Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") uważa, że to ciekawa sytuacja, ponieważ Agnieszka Pachciarz była osobą, która wcześniej współpracowała z ministrem Arłukowiczem. - Dodatkowo, jako szef NFZ parę rzeczy poukładała i nie było gwałtownych, corocznych konfliktów, szczególnie między jednostkami kontraktującymi, a NFZ. W tym roku nie mamy strajków lekarzy. Związki zawodowe nie krzyczą niczego strasznego, także wydaje się, że sytuacja jest trochę dziwna  - mówi Wroński.

Zdaniem gościa audycji "Komentatorzy" ten konflikt wpisany jest w strukturę. - Minister formalnie jest osobą ważniejszą i ma większe kompetencje, ale całe pieniądze są w NFZ. Jest to taki minister, który odpowiada, a niewiele może zrobić - ocenia Wroński.

Goście "Komentatorów" w radiowej Trójce odnieśli się także do rosyjsko-ukraińskiej umowy.

W trakcie trwających we wtorek w Moskwie rosyjsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych podpisane zostały umowy o współpracy przemysłowej i handlowej . Jednak z punktu widzenia Kijowa najważniejsza umowa została zawarta między koncernami Gazprom i Naftohaz. Wynika z niej, że Ukraina będzie kupować rosyjski gaz za kwotę 268,6 dolara, za 1000 metrów sześciennych a nie jak do tej pory za 400 dolarów.

Wiktor Świetlik uważa, że ta sytuacja na pewno rodzi pewność, co tego ogromnego uzależnienia Janukowycza od Putina, a zarazem rzeczywistego wykupu majątku Ukrainy przez Rosję.

Zdaniem Pawła Wrońskiego faktycznym zwycięzcą jest Janukowycz, który utrwala swoją władzę i ma szansę wygrać kolejne wybory, bo "wydusił" z Putina więcej pieniędzy niż się spodziewał. - Przegrała natomiast Ukraina, bo się nie będzie reformować - ocenia Wroński.

Czytaj<<<Moskiewskie umowy. Kliczko ostro krytykuje Janukowycza>>>

Goście audycji "Komentatorzy" rozmawiali również o politycznej burzy ws. tłumaczenia na rosyjski raportu z likwidacji WSI.

Czytaj<<<Oskarżenia wobec Macierewicza. "Wyssane z palca">>>

Rozmawiał Krystian Hanke

kh

Czytaj także

"Pożyczka" i tańszy gaz. Janukowycz podpisał umowę z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 19:03
Rosja będzie sprzedawać Ukrainie gaz po niższych cenach. Jednocześnie Moskwa wesprze budżet Ukrainy kwotą 15 miliardów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszanie wokół raportu Macierewicza. Tusk zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 20:11
- Ten typ tak ma. Chce dobrze, ale zawsze mu źle wychodzi - tak Donald Tusk komentuje kłopoty Antoniego Macierewicza z rosyjskim tłumaczeniem raportu z likwidacji WSI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskarżenia wobec Macierewicza. "Wyssane z palca"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 20:37
Nie ma dowodów, że raport z likwidacji WSI był tłumaczony na rosyjski przed jego opublikowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksela nie zamyka drzwi przed Ukrainą. "Umowa wciąż na stole"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 09:10
Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele oraz szef litewskiej dyplomacji Linas Linkewiczius podkreślali, że porozumienia , podpisane we wtorek w Moskwie, nie muszą stać w sprzeczności ze zbliżeniem Ukrainy ze Wspólnotą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia chce dymisji szefowej NFZ

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 10:33
Wniosek o odwołanie prezes funduszu Agnieszki Pachciarz trafił już do premiera. Według RMF FM, zastąpi ją Marcin Pakulski - obecny wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych
rozwiń zwiń