"Rosja nie odda Ukrainy. To istotny moment dla polityki europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 09:33
Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier w czwartek przyjadą do Polski. Jednym z powodów wizyty szefów MSZ Rosji i Niemiec jest sprawa Ukrainy.
Audio
  • Cezary Łazarewicz ("Wprost") i Agaton Koziński ("Polska the Times") o wizycie Siergieja Ławrowa i Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce, wniosku Arłukowicza ws. odwołania prezes NFZ i MŚ piłkarek ręcznych (Trójka/"Komentatorzy")
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej ŁawrowFoto: mid.ru

Polityka, kultura i gospodarka - o tym m.in. będą rozmawiać polscy i rosyjscy dyplomaci podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji w Polsce. Zostanie też poruszona kwestia zwrotu wraku Tu-154 oraz - prawdopodobnie - sprawa Ukrainy. Siergiej Ławrow i Radosław Sikorski spotkają się w Warszawie na VIII posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.

Czytaj<<<Rozmowy na "szczycie". Ławrow i Steinmeier w Polsce>>>

Zdaniem Cezarego Łazarewicza ("Wprost") wizyta Siergieja Ławrowa w Polsce jest ważniejsza od wizyty Franka-Waltera Steinmeiera. - Jest to nawiązywanie kontaktów z Rosją, która staje się potęgą światową, i która ogłosiła swoje pretensje do Ukrainy. Powiedziała, że nie odda Ukrainy. To istotny moment dla polityki europejskiej - ocenia gość "Komentatorów" w radiowej Trójce.

- Rosja w sprawie Ukrainy nie musi negocjować z Polską, ani z Unią Europejską. Sytuacja jest jasna - Unia Europejska nie jest zainteresowana Ukrainą, bo nie zrobiła nic żeby Ukrainę "wyrwać" - mówi Łazarewicz. - Nie zaproponowała żadnych pieniędzy, które by pozwoliłyby Ukrainie myśleć poważnie o Europie - dodaje.

Agaton Koziński ("Polska the Times") uważa, że może czwartkowe wizyty Ławrowa i Steinmeiera w Polsce, to delikatna próba wypracowania kompromisu miedzy Unią Europejską i Rosją w sprawie Ukrainy.

- Temat trójkąta Ukraina-Unia Europejska-Rosja i wynegocjowanie wspólnego kompromisu pojawia się od pewnego czasu - mówi gość "Komentatorów".

Goście audycji "Komentatorzy" rozmawiali także o Bartoszu Arłukowiczu, który złożył na biurko premiera Donalda Tuska wniosek o odwołanie z funkcji prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz.

- Jeżeli premier ma zaufanie do swojego ministra, a ostatnio zapowiadał, że ma, to ta dymisja powinna być oczywistą, ponieważ zależność jest jasna i szef ma prawo dobierać swoich współpracowników - komentuje Agaton Koziński.

- Oddzielną sprawą jest fakt, że argumentacja, którą przedstawił minister Arłukowicz stoi w zupełnej sprzeczności z jego wcześniejszymi zapowiedziami - dodaje Koziński.

- Premier powiedział, że ma nie być kolejek w służbie zdrowia. Ja mam wrażenie, że za trzy miesiące albo nie będzie kolejek albo nie będzie ministra zdrowia - ocenia Cezary Łazarewicz.

<<<Minister zdrowia złożył wniosek o odwołanie prezes NFZ. Pachciarz: jest mi nieco przykro>>>

Goście Trójki mówili także o wielkim sukcesie Polek na MŚ piłkarek ręcznych. Polskie szczypiornistki po raz pierwszy w historii awansowały do czołowej czwórki mistrzostw świata.

<<<MŚ piłkarek ręcznych: Polska - Francja. Polki zaskoczyły Francuzki i są w półfinale>>>

Rozmawiał Krystian Hanke

kh

Czytaj także

"To ucieczka do przodu. Zdymisjonowanie szefa NFZ zamiast siebie"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 08:25
Minister zdrowia złożył na biurko premiera Donalda Tuska wniosek o odwołanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz o odwołaniu szefowej NFZ: bo źle działa eWUŚ

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 14:06
Źle funkcjonująca weryfikacja nieubezpieczonych pacjentów to przyczyna wniosku o odwołanie prezes NFZ – poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MŚ piłkarek ręcznych: Polska - Francja. Fantastyczne Polki jak burza weszły do półfinału

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 13:15
Polki pokonały w Nowym Sadzie Francuzki 22:21 (11:8) w ćwierćfinale mistrzostw świata piłkarek ręcznych. W piątkowym półfinale zmierzą się w Belgradzie z drużyną gospodyń turnieju - Serbią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz chce dymisji Pachciarz. PiS: to typowa obrona ministra

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:33
Minister Bartosz Arłukowicz zwrócił się do premiera o odwołanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz. Według polityków PiS, premier powinien ten wniosek przyjąć, a następnie skłonić koalicję do zagłosowania za wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra Arłukowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ministra zdrowia i prezes NFZ poróżnił system eWUŚ"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:40
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek o odwołanie z funkcji prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Tę decyzję skomentowali goście audycji "Puls Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia złożył wniosek o odwołanie prezes NFZ. Pachciarz: jest mi nieco przykro

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 21:25
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył na biurko premiera Donalda Tuska wniosek o odwołanie z funkcji prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszki Pachciarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Steinmeier i Ławrow w Warszawie. Rozmowy na "szczycie"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 09:48
Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier w czwartek przyjadą do Polski. Jednym z powodów wizyty szefów MSZ Rosji i Niemiec jest sprawa Ukrainy.
rozwiń zwiń