Były wicepremier: pieniądze podatnika można wydać na naprawę górnictwa, a nie utrzymywanie nierentownych kopalń

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 08:54
Zdaniem Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki, nie jest możliwa szybka prywatyzacja górnictwa, ponieważ nierentownych podmiotów nikt nie kupi.
Audio
  • Janusz Steinhoff, były minister gospodarki o restrukturyzacji górnictwa (Salon polityczny Trójki)
Janusz Steinhoff
Janusz SteinhoffFoto: Trójka

Gość Trójki odniósł się do propozycji Ryszarda Petru, który twierdzi, że dla górnictwa najlepszym rozwiązaniem jest prywatyzacja i likwidacja przywilejów. Według Janusza Steinhoffa jest to nierealne. - Nie da się sprywatyzować górnictwa tak sobie i tak szybko, ponieważ wymaga ono bardzo twardej restrukturyzacji - wyjaśnił.

Jego zdaniem najpierw trzeba określić precyzyjnie zasady restrukturyzacji - kopalnie, które nie mają szans, trzeba zlikwidować, a później myśleć jak zbudować cały obszar paliwowo-energetyczny.

Były wicepremier jest przeciwnikiem przerzucenia kosztów restrukturyzacji górnictwa na elektro-energetykę, ponieważ jego zdaniem byłoby to dokonanie fuzji na warunkach nierynkowych.

Janusz Steinhoff stwierdził, że jeśli dotychczas utrzymywano kopalnie nierentowne z pieniędzy inwestycyjnych kopalń dobrych, to "zajechano całą branżę".

- Pieniądze polskiego podatnika można wydać na naprawę sytuacji w górnictwie, a nie na podtrzymywanie bytu kopalń, które nie mają żadnych szans - stwierdził gość Trójki.

Janusz Steinhoff skomentował także dymisje w zarządzie Tauronu. Czy jego zdaniem jest to decyzja polityczna? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Wyborczy salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Janusz Steinhoff
Data emisji: 2.10.2015
Godzina emisji: 8.13

bk/fbi

Czytaj także

Rząd ratuje górnictwo? Śląsk: ogłoszono gotowość strajkową

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:00
Gotowość strajkową ogłoszono w czwartek w górnictwie. Kopalnie i zakłady górnicze zostały oflagowane - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. W Kompanii Węglowej rozpoczyna się akcja informacyjna.
rozwiń zwiń