Wspomnienie o katastrofie smoleńskiej. "Między niewiarą a buntem"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 14:23
- Wspólnie zastanówmy się, gdzie byliśmy 10 kwietnia 2010 roku, jaką drogę przebyliśmy od tego czasu i co nas na niej spotkało - tak audycję specjalną w Trójce rozpoczął prowadzący Marcin Zaborski.
Audio
  • Goście Marcina Zaborskiego wspominają katastrofę smoleńską i analizują czas po niej (Audycja specjalna/ Trójka)
Goście Trójkowej audycji specjalnej spotkali się w plenerowym studiu na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia
Goście Trójkowej audycji specjalnej spotkali się w plenerowym studiu na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia Foto: K. Goleniewska/ PR3

Paweł Kowal przyznał, że jego wspomnienie 10 kwietnia 2010 ma wymiar bardzo osobisty. - Dla mnie to przede wszystkim wspomnienie osób mi bliskich, wspomnienie tamtego dnia i tamtych emocji. Natomiast w sensie społecznym to było wydarzenie, które miało taki ładunek traumy, który można porównać tylko do najważniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku - mówił w Trójce.

Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. "Do dzisiaj to przeżywamy" [RELACJA]>>>

Prof. Henryk Domański wspominał, że o tragedii dowiedział się na lotnisku. - Pomyślałem w pierwszej chwili, że to niemożliwe. Później przyjechałem do pracy na Krakowskie Przedmieście i pamiętam zebrane tu tłumy. To wspomnienie towarzyszy mi do dziś - opowiadał.

Serwis specjalny >>
katastrofa smoleńska 1200.jpg
Katastrofa smoleńska

Natomiast Bogusław Chrabota przyznał, że 10 kwietnia 2010 roku był "uczuciowo pomiędzy niewiarą a buntem". - Tego dnia rano grałem w tenisa i ktoś mi podrzucił hasło o Smoleńsku. Rzuciłem wszystko i wpadłem w wir pracy. Znałem prawie wszystkich obecnych na tym pokładzie, tam byli moi serdeczni przyjaciele. Nagle pojawiła się we mnie taka pustka moralna, a później pamiętam wszechobecną i przejmującą czerń - wspominał.

"Śniadanie w Trójce" naznaczone tragedią w Smoleńsku - wyjątkowe nagranie>>>

Czy to, co działo się później było nieuniknione? Czy po wspólnym zrywie i niezwykłej integracji musiało dojść do podziału społeczeństwa? Jak wydarzenia na lotnisku w Smoleńsku wpłynęły na relacje polsko-rosyjskie? Czego nauczyła nas ta katastrofa w wymiarze funkcjonowania państwa i czy jej wspomnienie może być źródłem siły? Czy wreszcie polską pamięć o Smoleńsku można "posklejać"? Goście Marcina Zaborskiego poruszyli w audycji wiele wątków dotyczących spojrzenia z perspektywy czasu na katastrofę smoleńską. Zapraszamy do słuchania.


Od lewej: H. Domański, P. Kowal, B. Chrabota (fot. K. Goleniewska) Od lewej: H. Domański, P. Kowal, B. Chrabota (fot. K. Goleniewska)

***

Prowadzący: Marcin Zaborski

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog), dr Paweł Kowal (historyk), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita")

Data emisji: 10.04.2016

Godzina emisji: 13.05

ei/pj

Czytaj także

Kiedy Polska odzyska wrak Tu-154? Spotkanie w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 19:00
- Długo jeszcze tego wraku nie zobaczymy - powiedział w "Pulsie Trójki" prof. Mikołaj Cześnik, komentując starania rządu w sprawie przekazania Polsce przez Rosję szczątków Tu-154.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Czy urzędnicy dopełnili obowiązków?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 09:33
- Proces jest w zasadzie niezbędny do tego, by opinia publiczna miała poczucie, że wymiar sprawiedliwości starał się dociec tego, kto zawinił w przygotowaniu tego lotu - powiedziała Eliza Olczyk z "Wprost".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Skrzypek: tylko prawda o Smoleńsku pozwoli pogodzić naród

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 09:14
- Byłam przekonana, że taka katastrofa nie może pozostać niewyjaśniona - mówi w "Salonie politycznym Trójki" wdowa po prezesie NBP, Sławomirze Skrzypku, który był jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń