Krzysztof Łapiński: warunki prezydenta zostały zachowane

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 09:22
– Znaleziono kompromis, który wypełnia też oczekiwania pana prezydenta – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" rzecznik Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński o ustawach reformujących Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa.
Audio
  • Krzysztof Łapiński o kompromisie ws. ustaw o SN i KRS (Salon polityczny Trójki)

24 lipca Andrzej Duda zawetował proponowane przez posłów PiS zmiany ws. SN i KRS i przygotował własne projekty. Zaprezentował je 25 września, a 3 października trafiły do konsultacji. Prawo i Sprawiedliwość przekazało Andrzejowi Dudzie swoje poprawki do tych ustaw. Prezydent i prezes PiS spotykali się czterokrotnie, by uzgodnić możliwe zmiany. Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział wczoraj w TVP Info, że wszystko wskazuje na to, iż projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa trafią pod obrady Sejmu na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Krzysztof Łapiński w rozmowie z Beatą Michniewicz stwierdził, że prezydent wskazał, co jest dla niego ważne i wszystkie te warunki zostały zachowane. Chodzi o obiektywne warunki przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku, skargę nadzwyczajną, ławników w Sądzie Najwyższym i multipartyjność wyboru KRS.

Prezydencki minister podkreślił, że w tej sytuacji nikt nie wywiesił białej flagi, nie ma zwycięzców i przegranych. – Znaleziono kompromis, który wypełnia też oczekiwania pana prezydenta – wyjaśnił. 

Gość Trójki wskazał, że opozycja ma zagwarantowaną możliwość zgłoszenia i wybrania 6 sędziów do KRS, a największy klub ma prawo zgłosić 9 kandydatów. – Teraz opozycja będzie mogła pokazać, czy jest konstruktywna, czy totalna – dodął Krzysztof Łapiński. 

Minister mówił też o współpracy między prezydentem a premier. Ocenił, że przez dwa lata rządów była ona bardzo dobra. – Prezydent podpisał większość ustaw, bo były wspólnym zobowiązaniem z kampanii – zauważył.

W audycji poruszono też tematy Marszu Niepodległości i przyszłorocznych obchodów 100-lecia niepodległości, grudniowej wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie oraz zmian w CIT. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Łapiński (rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy)
Data emisji: 14.11.2017
Godzina emisji: 8.14

fc/mk

Zobacz także

Czytaj także

Prezydenckie ustawy o KRS i SN gotowe do prac sejmowych? Posłańcy się porozumieli

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 19:57
Zakończyliśmy omawianie prezydenckich projektów ustaw ws. KRS i SN, naszym zdaniem ten materiał umożliwia skierowanie ich do prac na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha po trwającym ponad 5 godzin spotkaniu z szefem sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisławem Piotrowiczem (PiS).
rozwiń zwiń