Jakim premierem może być Mateusz Morawiecki?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 09:28
W czwartek Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości przyjął rezygnację Beaty Szydło z funkcji premiera i jednocześnie wysunął kandydaturę na szefa rządu dotychczasowego wicepremiera Mateusz Morawieckiego.
Audio
  • Jakim premierem może być Mateusz Morawiecki? (Trójka)
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak wskazali goście radiowej Trójki - publicyści Bogusław Chrabota i Tomasz Sakiewicz - to, co się wydarzyło nie jest zaskakujące, ponieważ o zmianach w rządzie, w tym o możliwej zmianie na stanowisku premiera, mówiło się od dawna. Sprzyja temu obecny układ polityczny, w którym partia ma większość parlamentarną i długie negocjacje z koalicjantami nie są potrzebne.


Czytaj więcej:
morawiecki1200.jpg
Historyk, bankier, polityk, kandydat na premiera. Kim jest Mateusz Morawiecki?

Według nieoficjalnych informacji wotum zaufania dla rządu zaplanowano na wtorek. Bogusława Chrabotę zdziwiło to, że głębszą rekonstrukcję gabinetu zapowiedziano dopiero na styczeń.

- Jest to dla mnie dość dziwny model - zaprzysięgamy rząd w dawnym składzie tylko ze zmianą na stanowisku premiera. Myślę, że warunkiem misji Mateusza Morawieckiego będzie pełne prawo do konstrukcji gabinetu. Mam wrażenie, że ten okres od teraz do połowy stycznia, to będzie czas długich negocjacji na temat tego, kogo on widzi w tym gabinecie. To będzie bardzo trudne wyzwanie, pewnie jedno z najtrudniejszych przed jakim stanie - ocenił.

Jak zauważył Tomasz Sakiewicz, od początku mówiono, że Beata Szydło nie jest premierem na cztery lata, jej gabinet wziął na siebie "pierwsze uderzenie" związane z najtrudniejszymi reformami i potężnym atakiem na PiS po wygranych wyborach.

- Ona w tej roli się bardzo dobrze sprawdziła. Morawiecki będzie miał łatwiej. Nie będzie się musiał zmagać z czarnym wizerunkiem Prawa i Sprawiedliwości, który był tworzony przez lata. On został już skutecznie rozmontowany - stwierdził. - Morawiecki jest typowym szefem korporacji - poukłada ten rząd w zależności od sprawności zarządzania, dlatego nie spieszy się ze zmianami - dodał.

Jakie atuty ma Mateusz Morawiecki? Jakie mogą być jego pierwsze decyzje? Co się stanie z Beatą Szydło? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita") i Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")
Data emisji:
8.12.2017
Godzina emisji: 7.40

kk/gs

Czytaj także

Beata Szydło złożyła rezygnację. Powołanie rządu Mateusza Morawieckiego we wtorek?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 06:20
Po rezygnacji premier Beaty Szydło Komitet Polityczny PiS rekomendował na to stanowisko wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Beata Szydło ma w nowym rządzie objąć funkcję wicepremiera. Desygnacja Morawieckiego na premiera ma nastąpić w piątek; na wtorek zaplanowano wotum zaufania dla rządu. Kolejna faza rekonstrukcji przewidziana jest w styczniu.
rozwiń zwiń