Rzecznik prezydenta o kupnie samolotów F-35: dostaliśmy to, co sobie założyliśmy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 10:00
– Wchodzimy do elitarnej grupy państw, która posiadana najnowsze myśliwce na świecie. Polska otrzymała od USA to, co zakładała i to w bardzo dobrej cenie – powiedział w Trójce Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta). Gośćmi audycji byli również Ryszard Czarnecki (PiS), Andrzej Halicki (PO), Michał Woś (Solidarna Polska), Piotr Zgorzelski (PSL) oraz Anna Maria Żukowska (Lewica). 
Audio
  • Goście audycji w rozmowie o zakupie myśliwców F-35 i reformie wymiaru sprawiedliwości (Śniadanie w Trójce)
Premier Mateusz Morawiecki (z prawej), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (z lewej), prezydent RP Andrzej Duda (pośrodku) oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla Sił Powietrznych RP
Premier Mateusz Morawiecki (z prawej), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (z lewej), prezydent RP Andrzej Duda (pośrodku) oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla Sił Powietrznych RPFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Goście "Śniadania w Trójce" komentowali zakup myśliwców F-35 przez polską armię. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podkreślał, że Polska dokonała dobrej – Wchodzimy do grupy elitarnej grupy państw, która posiada najnowocześniejsze samoloty piątej generacji na świecie. Cena samolotów to cena, którą wynegocjowaliśmy i nie odbiega od innych krajów. Są to myśliwce w pełni wyposażone i przygotowane do prowadzenia operacji, z pełnym zapleczem szkoleniowym. Dostaliśmy to, co sobie założyliśmy w bardzo dobrej cenie.

Nie tylko samoloty

Anna Maria Żukowska uważa, że rząd polski nie próbował negocjować ceny myśliwców, ale bezkrytycznie przyjął warunki amerykańskie. – Dobrze, że dozbrajamy polską armię, ale robimy to za tak duże pieniądze. To źle, że nie było przetargu i nie pokazaliśmy, że mamy alternatywę i możemy ponegocjować. Uważam, że to nie jest dobre podejście dla zakupów dla polskiej armii  mówiła.

f35-1200.jpg
"Koniec sowieckiej ery". Myśliwce F-35 dla Polski

 Jak zwykle przy tym rządzie jest dużo znaków zapytania. Bezpieczeństwo trzeba wzmacniać. Najbardziej potrzebne dziś dla wojska są śmigłowce. Mówiąc o tym przetargu, finansowe aspekty nie są prawdziwe, jeśli podzielimy kwotę zakupu przez 32 sztuki samolotów. Pytanie czy był to priorytet dla naszego bezpieczeństwa.  Nie należy uprawiać propagandy, a bezpieczeństwo należy wzmacniać i tutaj powinniśmy ze sobą rozmawiać - zwrócił uwagę Andrzej Halicki. 

Ryszard Czarnecki zauważył, że cena zakupu myśliwców F-35 obejmuje nie tylko same samoloty, ale również "szkolenia, symulatory i wsparcie logiczne".  Przez najbliższą dekadę mamy zapisane ponad pół biliona złotych na inne programy. Pociąg offsetowy odjechał za rządów PO, a rząd dobrze zrobił, że tego drogiego biletu nie kupił  dodał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Supernowoczesne myśliwce F-35. To one będą strzegły polskiego nieba

Z aprobatą o transakcji wypowiedział się Piotr Zgorzelski, zdaniem którego należy wzmacniać polskie lotnictwo, ponieważ "bez wojsk lotniczych każde państwo jest bezbronne". Niemniej zwrócił on uwagę, że są wątpliwości dotyczące warunków kupna myśliwców.  Rodzą się pytania dlaczego Polska musiała kupić F-35 dużo drożej niż Dania. Eksperci nie zastanawiają się dlaczego za te pieniądze nie zostały zakupione F-18  zauważył wicemarszałek Sejmu.

Michał Woś jest przekonany, że "lotnictwo musi być priorytetowe", a F-35 to najlepsze obecnie samoloty na świecie".  To sensownie przemyślany zakup w dobrej cenie i podobnej jak wszystkie z tego rocznika na świecie. Przy offsecie funkcjonuje specjalna komisja i zaopiniowała go negatywnie. Za czasów PO był do niego tani bilet, a teraz trzeba by zapłacić 1 mld dolarów, a więc 25 proc. drożej  mówił.

"Prezydent wykazał dobrą wolę" 

Tematem audycji była również reforma wymiaru sprawiedliwości. Błażej Spychalski podkreślił rolę prezydenta, który w jego przekonaniu zainicjował owocną dyskusję w tej sprawie. - Prezydent publicznie mówił, że rozwiązania Parlamentu jego zdaniem są potrzebne. Jednak gdy trzecia osoba w państwie prosi o spotkanie z prezydentem, a później o takie spotkanie proszą kluby parlamentarne. Była to bardzo dobra i owocna dyskusja. Na tym to polega  zaznaczył.

Anna Maria Żukowska jest zdania, że "Sąd Najwyższy służy do nadzoru nad sądami powszechnymi, a jego uchwała ma moc wiążącą i zasady prawnej".  Kwestionowanie tego przez TK stawia Polskę w stanie wojny między SN a TK, a wojnę tę wywołał PiS i stąd problemy, z którymi musimy się teraz mierzyć  stwierdziła posłanka Lewicy.

sąd najwyższy 1200 f.jpg
"Wybiórcze traktowanie konstytucji". Jakub Maciejewski o uchwale trzech izb SN

 Jesteśmy w momencie wypowiedzenia wojny wspólnocie europejskiej, bo negowane są traktaty i ich stosowanie. Izba Dyscyplinarna SN nie powinna istnieć i funkcjonować, a tymczasem mamy kolejne nominacje sędziów do Izby Dyscyplinarnej  dodał Andrzej Halicki. Zdaniem posła PO ważniejsze od bezpieczeństwa militarnego jest bezpieczeństwo związane z naszą obecnością w Unii Europejskiej, a prezydent Andrzej Duda swoimi działaniami w sprawie reformy tego bezpieczeństwa nie umacnia. 

Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę, że Polska nie zlekceważyła żadnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, a w jego opinii prezydent wykazał "dobrą wolę" rozmawiając z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.  Sytuacja, gdy Sąd Najwyższy chce przejąć kompetencje Sejmu i prezydenta jest niedopuszczalna i Trybunał Konstytucyjny musi tutaj reagować  dodał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Projekt opozycji uzdrowi sądownictwo? "Zawiera grzech pierworodny"

 Im bardziej ta sprawa się zapętla, tym mniej rozumieją w tej kwestii obywatele  uważa Piotr Zgorzelski. Mówił on także o "okrągłym stole" zorganizowanym przez PSL i wyraził smutek z powodu tego, że nie chcieli wziąć w nim udziału przedstawiciele partii rządzącej. Chciałbym jak najmniej mówić o tym, co się dzieje z ustawą, bo nie dotyczy ona obywateli  przyznał.

Bardziej krytycznie do "okrągłego stołu" zorganizowanego przez PSL odniósł się Michał Woś, zdaniem którego była to "typowa zagrywka przedwyborcza". Podkreślił on wyraźnie, że sędziowie łamiący prawo nie mają prawa pełnić swojego zawodu, a uchwała Parlamentu ma karać tych sędziów, którzy będą postępować wbrew prawu. 

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Michał Woś (Porozumienie),  Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Anna Maria Żukowska (Lewica)
Data emisji: 01.02.2020
Godzina emisji: 09.09

pkr/kr

Czytaj także

Paweł Mucha: opozycja z każdej sprawy chce zrobić rzecz polityczną

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 09:10
– Polskie sprawy są dzisiaj prowadzone w sposób odpowiedni. Włączanie polityki zagranicznej w grę przedwyborczą, to rzecz, która nie jest w interesie Rzeczypospolitej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sellin o reformie sądów: UE chce nam dyktować ustawy. Nie można tego zaakceptować

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 10:00
– Traktowani jesteśmy nadzwyczajnie. Uważa się, że nie mamy prawa tego ustroju reformować, tylko mamy jeździć po instrukcje na zewnątrz. Tego oczywiście nie możemy zaakceptować – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Marcin Kierwiński z PO, Piotr Zgorzelski z PSL, Adam Bielan z Porozumienia i Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: bezpieczeństwo Polski wzrasta, a F-35 są silnym wzmocnieniem sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 19:05
- Stawiamy na wzrost nakładów na modernizację sił zbrojnych oraz zwiększanie liczebności naszej armii. To wszystko tworzy komplementarny system - powiedział w Programie 1 Polskiego Marcin Ociepa, wiceszef MON. Andrzej Rozenek z Lewicy przyznał z kolei, że "samoloty F-35 są nowoczesnymi samolotami i żaden producent nie oferuje nic podobnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powiela pan fake newsy, to brak elementarnej wiedzy". MON odpowiada Hołowni

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 19:44
Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na Twitterze na zarzuty polityków opozycji związane z zakupem samolotów F-35 dotyczące m.in. wysokiej ceny zakupu, terminu dostawy i kwestii systemu obrony powietrznej. "Prosimy nie wprowadzać w błąd" - wezwał resort.
rozwiń zwiń