10 lat od katastrofy smoleńskiej. Wspomnienia i archiwalne wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:00
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji specjalnej przygotowanej w związku z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • 10. rocznica katastrofy smoleńskiej (Audycja specjalna/Trójka)
.
.Foto: Grzegorz Lipiński

Dziesięć lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych rodzajów sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR.

W związku z 10. rocznicą targicznego wydarzenia Trójka przygotowała audycję specjalną, w której wykorzystano fragmenty albumu wydanego przez Polskie Radio "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" (m.in. dźwięki z uroczystości pogrzebowych w Warszawie i Krakowie, w tym wypowiedzi abp Kazimierza Nycza, prymasa Józefa Glempa, Macieja Łopińskiego i Janusza Śniadka).

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Raport specjalny

Ponadto usłyszeliśmy posłankę Lenę Dąbkowską (która miała lecieć do Smoleńska, ma do dziś zaproszenie, ubłagano, żeby zwolniła miejsce!) oraz Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski, który też tam stracił przyjaciół, a ponadto jako historyk opowiedział o Lechu Kaczyńskim i tym wydarzeniu w szerszej perspektywie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Sylwetki ofiar, wspomnienia

Część muzyczną wypełniły fragmenty utworów z nadzwyczajnego koncertu ofiarom katastrofy z 18 kwietnia 2010 roku.

*** 

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 14.05

Czytaj także

"Państwo było dla niego wielką wartością". Maciej Łopiński wspomina Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 09:10
– Pojęcie "Polska solidarna", którym wygrał kampanię wyborczą w 2005 roku, potem przyświecało całej jego prezydenturze – wspominał Lecha Kaczyńskiego w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta w latach 2005-2010. – Uważał, że na nas wszystkich ciąży obowiązek usprawnienia państwa polskiego – dodał. 
rozwiń zwiń