Borys Budka: będziemy obecni na zaprzysiężeniu prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 09:00
– Bez względu na to, jak oceniamy polityka, szacunek do instytucji głowy państwa mam. Chciałbym, aby Andrzej Duda miał tyle siły w swoim obozie politycznym, by mógł wymusić rozwiązania dobre dla obywateli – powiedział szef PO Borys Budka, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia.
Borys Budka
Borys BudkaFoto: PR3

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka uważa, że prezydent Andrzej Duda powinien być "rzecznikiem Polski lokalnej i regionalnej". O oczekiwaniach wobec wybranego na drugą kadencję prezydenta szef PO mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia. –  To kwestia tego, jaką prezydenturę przyjmie Andrzej Duda. Spotykaliśmy się z nim w poprzedniej kadencji, obiecywał, że będzie niezależnie strzegł instytucji państwa, a potem podpisywał złe ustawy – dodał.

Borys Budka powiedział, że chciałby, żeby Andrzej Duda wymuszał w swoim obozie politycznym wprowadzanie w samorządzie takich rozwiązań, które będą dobre dla obywateli. – Silny samorząd, Polska samorządna, Polska w której obywatele dobrze wybierają i kontrolują władze na szczeblu lokalnym i regionalnym to jest taka gwarancja tego, że politycy nie będą zawłaszczać kolejnego elementu życia publicznego – powiedział Borys Budka. – Chciałbym, żeby pan prezydent tutaj był rzecznikiem Polski lokalnej i regionalnej, a nie ślepym wykonawcą poleceń – dodał przewodniczący PO.


Posłuchaj
13:03 2020_07_31 08_12_59_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Borys Budka: szanuję instytucję prezydenta, pojawimy się na zaprzysiężeniu (Salon polityczny Trójki)

 

Borys Budka podkreślał, że samorządy to "wielkie osiągnięcie 30 lat wolnej Polski". Polityk ocenił, że ich przyszłość jest w rękach prezydenta. Zdaniem szefa PO, politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą stworzyć "atrapę samorządu". Gość Trójki wyraził nadzieję, że prezydent będzie wetował ustawy naruszające zasadę samorządności i decentralizacji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Platforma Obywatelska weźmie udział w Zgromadzeniu Narodowym, w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję, mimo oceny, że wybory były nieuczciwe. – Z szacunku dla wszystkich, którzy głosowali na prezydenta Andrzeja Dudę, dla wyborców, z szacunku dla instytucji prezydenta – nawet jeśli uznaję, że prezydent wygrał w nieuczciwych wyborach i zdania nie zmieniam – to z szacunku dla określonych wartości, będę obecny na tym Zgromadzeniu Narodowym – powiedział Budka.

Jak dodał, PO dostosuje się do liczby osób i zasad uroczystości zapowiedzianych przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek, co do obostrzeń związanych z koronawirusem.

Zgromadzenie Narodowe, przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję, zbierze się w Sejmie 6 sierpnia o godz. 10.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Borys Budka (przewodniczący PO)
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 08.13

IAR/ml

Czytaj także

Budka: wierzę, że dobre pomysły będą realizowane bez względu na podziały polityczne

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 11:20
– Wierzymy w to, o czym często mówi zaplecze polityczne PiS, że dobre pomysły dla Polski będą realizowane bez względu na podziały polityczne, tak jak zrealizowano nasz pomysł świadczenia 500+ na pierwsze dziecko – powiedział szef PO Borys Budka, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana lidera w PO? Potocki: Budka i Schetyna nie pozwolą na to Trzaskowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 16:15
- Rafał Trzaskowski nie za bardzo nadaje się na fightera, frontmana, bo jest po prostu leniwy. Od lidera wymaga się potężnej ilości pracy, zacięcia i samozaparcia. Tych cech Trzaskowski nie ma. Szanse na przejęcie przez niego dowodzenia w PO są minimalne - powiedział Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń