Jawny i ukryty antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 14:00
- Negatywny stosunek do Żydów zwykle przypisywano prawicy, ale dziś widzimy, że bardzo mocno światowa opinia lewicowa skierowana jest przeciw Izraelowi, choć nigdy nie powiedzą, że są przeciw Żydom - mówił w Trójce prof. Jan Grosfeld.
Audio

Mohammeda Merah, 24-latek pochodzenia algierskiego, zabił we Francji trzech żołnierzy oraz nauczyciela i troje dzieci ze szkoły żydowskiej. Sprawca zginął podczas próby ujęcia go.

- W kwestiach społecznych nigdy nie ma pewności, ale przychodzą mi do głowy dwie przyczyny, dla których właśnie we Francji takich sytuacji jest najwięcej. Pierwsza to fakt, że w tym kraju żyje wielomilionowa społeczność wyznawców islamu - powiedział w "Raporcie o stanie świata"  profesor Jan Grosfeld, wykładowca UKSW.

Drugą przyczyną jest, jego zdaniem, niezadowolenie z obecnej sytuacji w tym kraju. - Ten morderca musiał użyć przemocy, by dać wyraz temu niezadowoleniu i zlikwidować  symboliczny obraz tego, czego nienawidzi, w tym wypadku francuskich funkcjonariuszy - powiedział. 

Zdaniem politologa takie działanie dotyczy każdego z nas, choć w mniejszej skali. - Antysemityzm jest obecny w świecie niezależnie od poglądów politycznych.  Czy bliżej nam do prawicy czy lewicy, to i tak mamy skłonność do tego, by szukać wrogów i winnych historii. Często ta skłonność społeczna wykorzystywana jest przez politykę w sposób instrumentalny, by realizować swoje cele kosztem konkretnej grupy - podkreślił gość Dariusza Rosiaka.

Prof. Grosfeld uważa, że negatywna postawa wobec państwa Izrael przekłada się na naród żydowski w sytuacjach zapalnych. - To, co nazywamy antysemityzmem, z powodu kulturowego kanonu istnieje w sposób ukryty, bo "nie wypada", ale ujawnia się w sytuacjach krytycznych - wyjaśnił.

Dlaczego antysemityzm nie znika? Jaka jest rola judaizmu w zrozumieniu chrześcijaństwa? Dowiesz się słuchając całej audycji "Raport o stanie świata - 31 marca 2012".

W dalszej części audycji:

- w Czechach wielka afera korupcyjna sięgająca szczytów władzy. Jest w niej przekupstwo, śmierć, podejrzane typy i wielka polityka. O tej sprawie mówił Tomasz Maćkowiak z tygodnika "Forum";

Hiszpania wprowadza surowe cięcia budżetowe, a europejscy ministrowie  finansów zwiększają fundusz ratunkowy dla krajów, którym grozi kryzys. Czy mamy zapinać pasy przed kolejnym - po Grecji - bankructwem w Europie?  Relację z Brukseli przygotowała Beata Płomecka;    

- 23-letni angielski piłkarz zasłabł w trakcie meczu Premiership i przez 78 minut był praktycznie martwy. Na szczęście przeżył. Skąd biorą się przypadki nagłej śmierci wśród zdrowych, wysportowanych ludzi i dlaczego do dziś tak wielu wybitnych sportowców umiera nagle z nieznanych przyczyn. Analizował dziennikarz sportowy "Rzeczpospolitej" Paweł Wilkowicz.

 

 

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 15.00

(asz)