Miasto paradoksów. Trójka z wizytą w Seulu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 17:45
- Najpopularniejsze mieszkania dla 4-osobowej rodziny mają tu między 20 a 30 metrów kwadratowych, a czytałem ostatnio, że najbardziej pożądane są teraz mieszkania od 10 do 15 metrów - mówi mieszkaniec Seulu w rozmowie z Łukaszem Karustą.
Audio
  • Kilka podstawowych informacji o Seulu (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak mieszkają Koreańczycy? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Przegląd prasy i koreańskich... przesądów (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak ważne są w Seulu gry komputerowe? (Do południa/Trójka)
  • Korea Południowa - potęga gospodarcza (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Jak Koreańczycy spędzają czas wolny (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Koreańskie śniadanie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Mieszkanki Seulu, stolicy Korei Południowej
Mieszkanki Seulu, stolicy Korei PołudniowejFoto: Łukasz Karusta

24 października Trójka gości w stolicy Korei Południowej. Jak się tu żyje? Sprawdza to nasz reporter Łukasz Karusta, który w Seulu przygotował materiały m.in. o szalonym systemie edukacji, czyli o dzieciach uczących się po 16-18 godzin na dobę, a także o uzależnieniu od gier komputerowych i o tym, że są tam specjalne ligi, mistrzostwa i ludzie, którzy grają w gry non stop nawet przez kilkadziesiąt godzin.

Ciekawostką jest też to, że Europejczyk może zwiedzać miasto korzystając właściwie tylko z papierowej mapy. - Tu nie działają te wszystkie aplikacje telefoniczne z mapami, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Koreańczycy mają tylko swoje aplikacje, w swoim języku - mówi dziennikarz Trójki.

Codzienność Seulu z jednej strony warunkuje odwieczna zimna wojna z komunistyczną Koreą Północną (co ma wpływ na sytuację militarną tego kraju i życie jego mieszkańców), a z drugiej - tamtejsza gospodarka, która jest jedną z wiodących nie tylko w Azji, ale i na świecie.

Trójka nie pomija podczas swojej wizyty także drażliwych tematów. - Spotkałem się tu z uciekinierką z Korei Północnej, która opowiedziała o swoim życiu w tym kraju, o swojej drodze na południe i wreszcie o tym, jak trudno przystosować się do życia w zupełnie innym świecie - dodaje Łukasz Karusta.

Jego relacji w Programie 3 można było posłuchać w poniedziałek 24 października o godz. 6.20, 6.40 7.50, 10.20, 16.20, 17.20 i 17.42.

Wizyta Łukasza Karusty w Seulu inauguruje akcję "Trójka - jesteśmy połączeni" realizowaną przy współpracy z LOT-em. 17 października przewoźnik uruchomił bezpośrednie połączenie do Seulu. W ramach akcji w listopadzie Program 3 odwiedzi Tbilisi.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek, Do południa , Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzą: Krystian HankePiotr Metz , Robert Kantereit
Autor:
Łukasz Karusta
Data emisji: 24.10.2016
Godzina emisji:
6.23, 6.39, 7.48, 10.17, 16.24, 17.20, 17.42

fbi/ei/mp


Czytaj także

Kirgistan - idealny dla wielbicieli plaż i gór

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 17:13
- Część tego pięknego kraju zajmuje jezioro Issyk-kul, drugie po jeziorze Titicaca najwyżej położone jezioro górskie na świecie. Leżymy sobie na plaży, widzimy jezioro, a nad nim lodowce - opowiada Wojciech Grzesiok, który zwiedził Kirgistan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto podróżować rodzinnie?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 15:58
- Lecimy do RPA, tam zaczynamy i będziemy się kierować na północ Afryki - opowiada rodzina podróżników, czyli Natalia, Maksymilian i Mariusz Tokarczykowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Zelandia i stawy, jak paleta artysty

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 14:45
- Dobrą forma podróżowania po Nowej Zelandii jest dom na kółkach. Transport publiczny niestety nie będzie docierał zawsze tam, gdzie byśmy chcieli - opowiadał w Trójce podróżnik Zdzisław Preisner.
rozwiń zwiń