X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Barbara Otwinowska o doświadczeniu systemu totalitarnego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:10
15 stycznia 2018 roku zmarła Barbara Otwinowska. Przypominamy audycję "Białe plamy" z września 2016 roku, w której gościła pani profesor.
Audio
  • O doświadczeniu totalitaryzmu (Białe plamy/Trójka)
Barbara Otwinowska
Barbara OtwinowskaFoto: W. Dorosz/ PR

- My byłyśmy panny od wszystkiego. Robiłyśmy to wszystko, co trzeba było zrobić. Tak jak mówiła Inka, czyli Danuta Siedzikówna - opowiadała prof. Barbara Otwinowska.

Barbara Otwinowska była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, później została wywieziona na roboty do Niemiec. - Uważałyśmy, że wszystkie nasze wojenne obowiązki są włączone w naszą przysięgę i jesteśmy oddane temu, co się robi - mówiła bohaterka audycji.

Po powrocie studiowała na UW, następnie pracowała w Polskiej Akademii Nauk, była poetką i kustoszem pamięci więźniarek z okresu 1945-56. Mirosław Biełaszko rozmawiał z nią w Trójce o wpływie systemów totalitarnych na kształtowanie osobowości i na życie człowieka z traumą.

Do udziału w programie zaproszony został również jej syn - Jan, z którym poruszyliśmy kwestię wpływu doświadczeń matki na wychowanie dziecka. 

(fot. W. Dorosz/ PR) (fot. W. Dorosz/ PR)

W audycji usłyszeliśmy także profesorów: ks. Jana Sochonia i Krzysztofa Szwagrzyka, którzy omówili dorobek pani profesor w sferze kultury i życia społecznego: ks. prof. Sochoń - poezję Barbary Otwinowskiej, a prof. Szwagrzyk - kultywowanie pamięci o niezłomnych kobietach w czasach Polski Ludowej.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Barbara Otwinowska, Jan Otwinowski, ks. prof. Jan Sochoń, prof. Krzysztof Szwagrzyk
Data emisji:
7.09.2016
Godzina emisji: 15.08

mp/fbi

Czytaj także

"To była niesamowita dziewczyna". Wspomnienie "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:24
- To była niesamowita dziewczyna. Ja byłem w 100 proc. pewny, że ona mnie nie wyda. Powiedziała: "niech mnie kroją, ale nikogo nie sypnę" - wspomina Danutę Siedzikówkę jej przyjaciel Józef Rusak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterska walka o Redutę Wawelską

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 19:50
Kamienica przy ul. Mianowskiego 15 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 r. zamieniła się w twierdzę. Zabarykadowano okna i drzwi.
rozwiń zwiń