Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 13:00
Z okazji tego dnia w Trójce rozpoczynamy cykl audycji, poświęconych Polakom, uhonorowanym medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
Audio
  • Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata – Grabowscy
Byli więźniowie zapalają znicze przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau
Byli więźniowie zapalają znicze przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-BirkenauFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Pomysłodawcą cyklu jest Marcin Czapliński, a zebrane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem historie Sprawiedliwych i Ocalonych przeczyta Jerzy Zelnik.  


8cf099e3-8cf5-4198-a936-5845fa435fd9 (1).jpg
Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Pierwszego odcinka można było wysłuchać na antenie Trójki w sobotę, 27 stycznia po 13.00. Kolejne pojawią się w lutym i marcu w środy po 9.00 w audycji "Do południa"

***

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili około 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów. 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak zwraca uwagę na to, że Auschwitz-Birkenau świadczy o niewyobrażalnej tragedii narodu żydowskiego. Jest też miejscem przestrogi dla następnych pokoleń. Jak dodaje, dla świata urósł do rangi symbolu. Mówi, że miarą tego jest ogromna liczba zamordowanych tam osób z różnych krajów, ale także liczba osób odwiedzających obóz Auschwitz-Birkenau. 

Paweł Śpiewak apeluje, aby w tym szczególnym dniu oddać hołd wszystkim ofiarom Holocaustu. Jak dodaje Janusz Korczak czy Bruno Schulz, to byli ci, o których pamiętamy. – Pamiętajmy też o kupcach, fabrykantach, robotnikach, żebrakach, bo wszyscy zostali wymordowani – przypomina. 

Szacuje się, że podczas drugiej wojny światowej zginęło prawie 6 milionów Żydów. Jedną trzecią tej liczby, czyli około 2 milionów, stanowiły dzieci. Wśród ofiar Holocaustu znalazło się około 3 milionów polskich Żydów. Zagładę przetrwało 10 procent społeczności żydowskiej w Polsce. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Władze niemieckie nie zawsze prowadziły ewidencję, a ponadto w obliczu klęski wojennej, nakazały systematyczne niszczenie archiwów i zacieranie śladów zbrodni. 

Trójka/IAR/gs


Czytaj także

Piekło na ziemi - wspomnienia Eulalii Rudak. (Polskie Radio, 1972)

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 10:00
rozwiń zwiń