X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 13:00
Z okazji tego dnia w Trójce rozpoczynamy cykl audycji, poświęconych Polakom, uhonorowanym medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
Audio
  • Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata – Grabowscy
Byli więźniowie zapalają znicze przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau
Byli więźniowie zapalają znicze przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-BirkenauFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Pomysłodawcą cyklu jest Marcin Czapliński, a zebrane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem historie Sprawiedliwych i Ocalonych przeczyta Jerzy Zelnik.  


8cf099e3-8cf5-4198-a936-5845fa435fd9 (1).jpg
Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Pierwszego odcinka można było wysłuchać na antenie Trójki w sobotę, 27 stycznia po 13.00. Kolejne pojawią się w lutym i marcu w środy po 9.00 w audycji "Do południa"

***

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili około 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów. 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak zwraca uwagę na to, że Auschwitz-Birkenau świadczy o niewyobrażalnej tragedii narodu żydowskiego. Jest też miejscem przestrogi dla następnych pokoleń. Jak dodaje, dla świata urósł do rangi symbolu. Mówi, że miarą tego jest ogromna liczba zamordowanych tam osób z różnych krajów, ale także liczba osób odwiedzających obóz Auschwitz-Birkenau. 

Paweł Śpiewak apeluje, aby w tym szczególnym dniu oddać hołd wszystkim ofiarom Holocaustu. Jak dodaje Janusz Korczak czy Bruno Schulz, to byli ci, o których pamiętamy. – Pamiętajmy też o kupcach, fabrykantach, robotnikach, żebrakach, bo wszyscy zostali wymordowani – przypomina. 

Szacuje się, że podczas drugiej wojny światowej zginęło prawie 6 milionów Żydów. Jedną trzecią tej liczby, czyli około 2 milionów, stanowiły dzieci. Wśród ofiar Holocaustu znalazło się około 3 milionów polskich Żydów. Zagładę przetrwało 10 procent społeczności żydowskiej w Polsce. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Władze niemieckie nie zawsze prowadziły ewidencję, a ponadto w obliczu klęski wojennej, nakazały systematyczne niszczenie archiwów i zacieranie śladów zbrodni. 

Trójka/IAR/gs


Czytaj także

Piekło na ziemi - wspomnienia Eulalii Rudak. (Polskie Radio, 1972)

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 10:00
rozwiń zwiń