Po co cierpienie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po co cierpienie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gino Santa Maria/Shutterstock.com

Bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie, historia Chrystusa, jego męki i zmartwychwstania jest najważniejszym mitem nowożytnego człowieka Zachodu i Wschodu. Mitem, czyli opowieścią wyjaśniającą sens tego, co robimy, sens doświadczenia życia.

Posłuchaj

Dariusz Rosiak i jego goście o źródłach i powodach cierpienia (Po co cierpienie?/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy da się wytłumaczyć istotę tego, co stało się z Chrystusem dwa tysiące lat temu? Dlaczego zdecydował się na cierpienie i śmierć? – Wydaje się, że było to zamierzone i jest to dla nas trudne do zrozumienia. Bardziej wiemy, dlaczego tak się stało: jego nauki nie były akceptowane przez wiele osób i to doprowadziło do pozbycia się przez nich niewygodnego człowieka, który nie uciekł przed tą sytuacją. To oryginalny kontekst. Często myślimy w kategoriach dojrzałej teologii, która ma nadpisane te wszystkie znaczenia. A w podstawowej wersji jest to po prostu człowiek, który przychodzi opowiedzieć o Ojcu, a przy okazji naraża się różnym siłom możnych swoich czasów i w związku z tym zostaje wydany na śmierć – tłumaczy ks. Grzegorz Strzelczyk.

Czy są inne rodzaje cierpienia, po których nie dochodzi, również symbolicznie, do zmartwychwstania? Jak przed Chrystusem rozumiano cierpienie? – Dla mnie, jako kogoś, kto zajmuje się filozofią kultury, niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący czy niewierzący, nie ma kultury bez religii. Nawet myśl ateistyczna wymaga istnienia Boga, żeby z nim walczyć. Wobec tego, jeżeli mówimy o cierpieniu, Chrystus jest archetypem cierpienia. Ma ono wiele typów, ale nie ma większego niż to, którego on doświadczył – we wszystkich wymiarach, od cielesnego począwszy. Był torturowany, ośmieszany, opuszczony. Jest w końcu zarówno Bogiem, jak i człowiekiem – mówi filozof kultury, prof. Zofia Rosińska.

Zapraszamy do wzsłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Po co cierpienie?
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Gość: ks. Grzegorz Strzelczyk (teolog), prof. Zofia Rosińska (filozof kultury)
Data emisji: 30.03.2018
Godzina emisji: 22.05

ml/mk

Polecane