Audycja specjalna. Katastrofa górnicza w czeskiej Karwinie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 16:25
– Podejrzewam, że technika nie zawiodła. Natura chyba była tym razem sprytniejsza niż pracujący tam ludzie – powiedział prof. Nikodem Szlązak, specjalista od metanu z Katedry Górnictwa Podziemnego Akademii Górnicz-Hutniczej w Krakowie.
Audio
  • Audycja specjalna – katastrofa górnicza w czeskiej Karwinie (Trójka)
Były górnik w jednej z czeskich kopalń Dominik Maniura zapala znicze w kopalni Stonava w czeskiej Karwinie
Były górnik w jednej z czeskich kopalń Dominik Maniura zapala znicze w kopalni Stonava w czeskiej KarwinieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

W czeskiej kopalni w Karwinie zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) powiedział, że przyczyną tragedii był wybuch metanu. Kopalnię odwiedził premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Andrej Babissz. Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) powiedział, że przyczyną tragedii był wybuch metanu. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo w sprawie wypadku w kopalni węgla kamiennego w Karwinie na terenie Republiki Czeskiej. 

W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej – podała Kancelaria Prezydenta.  

– Skoro tak duże stężenie metanu się pojawiło, to gaz musiał się pojawić w wyrobisku w sposób nagły. Czujniki nie zdążyły zareagować, a w tym czasie nastąpił wybuch. Musi wystąpić kilka czynników na raz, żeby do takiego zdarzenia doszło – powiedział prof. Nikodem Szlązak i dodał, że niebezpieczne stężenie metanu w dolnej granicy wynosi 4 procent, a w górnej 15. Do tego musi być jeszcze tlen o stężeniu powyżej 12 procent. – Jak wystąpi stężenie, to tworzy się mieszanina wybuchowa. Wtedy wystarczy iskra, która może pochodzić z urządzeń elektrycznych czy tarcia stali o stal lub innych elementów, które tam się znajdowały, i wtedy nieszczęście gotowe – dodał.

Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki, który przez kilkanaście lat był ratownikiem górniczym, powiedział na antenie, że wybuch metanu spowodował dużą dewastację wyrobiska. Temperatura przekracza 200 st. Celsjusza, przez co ratownicy nie mogą zejść do kopalni. – Mogę powiedzieć, że na tę chwilę jest właściwie po akcji. Kierownictwo podjęło decyzję o odizolowaniu korytarza, w którym doszło do wybuchu. Polega to na tym, że stawia się mur, co powoduje, że wszystko to, co się pali wewnątrz tej przestrzeni, nie przedostaje się na zewnątrz. Przewierca się otwory i bada się stężenie powietrza, by sprawdzić czy można wejść do tunelu – powiedział Jerzy Markowski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której mowa również o tym, dlaczego polscy górnicy zdecydowali się na pracę w czeskiej kopalni.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Goście: Jerzy Markowski (inżynier górnik, były wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki), prof. Nikodem Szlązak (specjalista od metanu z Katedry Górnictwa Podziemnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), Karolina Baca-Pogorzelska (dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" zajmująca się m.in. górnictwem), Dawid Damszel (dziennikarz Polskiego Radia Katowice)
Data emisji: 21.12.2018 
Godzina emisji: 15.05

kg/gs

***

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję, że  dochody z reklam emitowanych na wszystkich antenach Polskiego Radia w dniu 23 grudnia 2018 roku zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar katastrofy w kopalni w Karwinie.


Czytaj także

Tragedia w kopalni w Karwinie. Niedziela w Polsce dniem żałoby narodowej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 22:00
W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, z kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, zostało opublikowane w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch metanu - najczęstsza przyczyna katastrof górniczych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 10:44
Wybuchy metanu i pożary spowodowane zapaleniem się tego gazu, to - obok tąpnięć i wybuchów pyłu węglowego - najczęstsze naturalne przyczyny górniczych katastrof na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horror pod ziemią. Największe katastrofy górnicze w ostatnim dwudziestoleciu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 12:45
Mimo coraz nowocześniejszych technologii stosowanych w kopalniach, wciąż rośnie liczba wypadków, do których dochodzi pod ziemią. Wybuch w Karwinie był jednym z największych katastrof górniczych w tym roku – kosztował życie 13 osób. Przypominamy najtragiczniejsze wypadki, do jakich dochodziło w kopalniach na terenie naszego kraju, a także na świecie. 
rozwiń zwiń