Jaka jest współczesna tożsamość Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 10:00
Sierpień to w tym roku ciekawy miesiąc, który rozpoczyna się od 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, a kończy w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W pierwszym wydaniu "My, Polacy" przyjrzymy się temu pierwszemu wydarzeniu.
Audio
  • Co buduje tożsamość współczesnego warszawiaka(My, Polacy/Trójka)
Warszawa
WarszawaFoto: Pixabay/ML5909

–  Powstanie Warszawskie było, oczywiście, ważnym wydarzeniem już od jego pierwszej rocznicy w 1946 roku, gdy zaczęto postulować postawienie pomnika i muzeum mu poświęconego. Tak naprawdę, ono zawsze było ważne, tylko nie było języka, sposobu wyrażenia tego. Dopiero prezydent Warszawy Lech Kaczyński, organizując Muzeum Powstania Warszawskiego i obchody, które miałem możność współorganizować, zaprosił ludzi do takiej celebracji tej rocznicy, w której się odnaleźli – mówi dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

– W 60. rocznicę byłem za młody, by to dostrzegać, ale moje pokolenie wciąż uznawało wartość Powstania. Moi dziadkowie to generacja, która walczyła, lub miała jakąś rolę w tym. Miałem w domu wychowanie, które mówiło, że to jest ważne. Jednak, jeśli patrzę na dzieci, które mają dziś po 12, 13 lat, widzę młodzież, która bierze udział w piknikach, obchodach, ale już nie wiedzą dlaczego. Dla nich to jakaś impreza, trochę jak z okazji Dnia Dziecka, ale bez utożsamiania się. Oni są wychowani w dobie internetu, "ogólnoświatowości" i szerokiej kultury, a nie pamięci o historii i naszej tradycji – zwraca uwagę Artur "Theodor" Lewandowski.

– Warszawa jest miastem doświadczonym, zwróconym w przeszłość. Jest jednak również zanurzona w teraźniejszości, a wręcz wychylonym w przyszłość. Dużo się tu dzieje i widać, że jest tu dużo energii, która dobrze rokuje na kolejne lata – stwierdza prozaik Wojciech Chmielewski.

Kim jest dzisiejszy warszawiak? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, muzealnik), Wojciech Chmielewski (prozaik, historyk i dziennikarz), Artur Lewandowski "Theodor" (raper)
Data emisji: 3.08.2019
Godzina emisji: 9.10

ml

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – Jan Ołdakowski opowiada o obchodach 75. rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:29
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach towarzyszących 75. rocznicy zbrojnego zrywu w stolicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń