X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka jest współczesna tożsamość Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 10:00
Sierpień to w tym roku ciekawy miesiąc, który rozpoczyna się od 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, a kończy w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W pierwszym wydaniu "My, Polacy" przyjrzymy się temu pierwszemu wydarzeniu.
Audio
  • Co buduje tożsamość współczesnego warszawiaka(My, Polacy/Trójka)
Warszawa
WarszawaFoto: Pixabay/ML5909

–  Powstanie Warszawskie było, oczywiście, ważnym wydarzeniem już od jego pierwszej rocznicy w 1946 roku, gdy zaczęto postulować postawienie pomnika i muzeum mu poświęconego. Tak naprawdę, ono zawsze było ważne, tylko nie było języka, sposobu wyrażenia tego. Dopiero prezydent Warszawy Lech Kaczyński, organizując Muzeum Powstania Warszawskiego i obchody, które miałem możność współorganizować, zaprosił ludzi do takiej celebracji tej rocznicy, w której się odnaleźli – mówi dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

– W 60. rocznicę byłem za młody, by to dostrzegać, ale moje pokolenie wciąż uznawało wartość Powstania. Moi dziadkowie to generacja, która walczyła, lub miała jakąś rolę w tym. Miałem w domu wychowanie, które mówiło, że to jest ważne. Jednak, jeśli patrzę na dzieci, które mają dziś po 12, 13 lat, widzę młodzież, która bierze udział w piknikach, obchodach, ale już nie wiedzą dlaczego. Dla nich to jakaś impreza, trochę jak z okazji Dnia Dziecka, ale bez utożsamiania się. Oni są wychowani w dobie internetu, "ogólnoświatowości" i szerokiej kultury, a nie pamięci o historii i naszej tradycji – zwraca uwagę Artur "Theodor" Lewandowski.

– Warszawa jest miastem doświadczonym, zwróconym w przeszłość. Jest jednak również zanurzona w teraźniejszości, a wręcz wychylonym w przyszłość. Dużo się tu dzieje i widać, że jest tu dużo energii, która dobrze rokuje na kolejne lata – stwierdza prozaik Wojciech Chmielewski.

Kim jest dzisiejszy warszawiak? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, muzealnik), Wojciech Chmielewski (prozaik, historyk i dziennikarz), Artur Lewandowski "Theodor" (raper)
Data emisji: 3.08.2019
Godzina emisji: 9.10

ml

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – Jan Ołdakowski opowiada o obchodach 75. rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:29
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedział nam o najważniejszych wydarzeniach towarzyszących 75. rocznicy zbrojnego zrywu w stolicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń