X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tożsamość kresowa dzisiaj – nostalgia czy żywa kultura?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 10:00
W okresie I Rzeczpospolitej pojęcie Kresów oznaczało dalekie, wschodnio-południowe pogranicze, w PRL-u oficjalnie uchodziły ona za ziemie utracone. Czym były Kresy? Czym są obecnie dla Polaków?
Audio
  • Jak bardzo oddaliliśmy się od Kresów? (My, Polacy/Trójka)
Prezydent RP Ignacy Mościcki w samochodzie opuszcza strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza. Widoczni także m.in.: adiutant prezydenta RP rtm. Wacław Calewski (siedzi obok kierowcy), gen. Mieczysław Norwid-Neugebauer (siedzi obok prezydenta)
Prezydent RP Ignacy Mościcki w samochodzie opuszcza strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza. Widoczni także m.in.: adiutant prezydenta RP rtm. Wacław Calewski (siedzi obok kierowcy), gen. Mieczysław Norwid-Neugebauer (siedzi obok prezydenta)Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Pytania te zadaliśmy reżyserowi Januszowi Majewskiemu, Krzysztofowi Masłoniowi – krytykowi literackiemu oraz Wojciechowi Stanisławskiemu, historykowi. 

Boleję nie nad tym, że stosunek młodego pokolenia do Kresów jest taki, a nie inny. Widzę, że młodzi ludzie są nimi mało zainteresowani, przynajmniej obecnie. Pogodziłbym się z tym, gdyby nie to, że odcinamy pewną część kultury i wiedzy. Tu zwyczajnie potrzebna jest propedeutyka, żebyśmy nie pogłupieli mówił Krzysztof Masłoń.

 – Tych Kresów jest rzeczywiście wiele. Kresy są trochę jak cebula, którą się obiera. To taka blaknąca przynależność. Nasza historia z Kresami, nasza kresowa nostalgia zaczyna się w XVII wieku, po rozejmie andruszowskim. Jak pisał Miłosz w wierszu "Orsza zła stacja", cofamy się na Zachód od XVI wieku i te kolejne warstwy nostalgii pozostają – dodał Wojciech Stanisławski.

Czy Kresy były rzeczywistą ostoją polskości czy raczej literackim konstruktem?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: My, Polacy
Prowadzi: Michał Płociński
Goście: Janusz Majewski (reżyser), Krzysztof Masłoń (krytyk literacki, publicysta), Wojciech Stanisławski (historyk, publicysta)
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 9.10

kr/gs

Czytaj także

Modernizacja Kresów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:22
Kolejną audycję z cyklu "Świat Kresów" poświęciliśmy niedawno wydanej książce "Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II Rzeczpospolitej" Agnieszki Rybak i Anny Smólki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie zabytki na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 19:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o wybranych obiektach polskiego dziedzictwa pozostawionego na dawnych Kresach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest współczesna tożsamość Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 10:00
Sierpień to w tym roku ciekawy miesiąc, który rozpoczyna się od 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, a kończy w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W pierwszym wydaniu "My, Polacy" przyjrzymy się temu pierwszemu wydarzeniu.
rozwiń zwiń